Doğal ve Organik Gıdalar Taklit Ürünlere Savaş Açtı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı halk sağlığını tehdit eden şirketler ile taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen gıda ürünlerini açıkladı.

Doğal ve Organik Gıdalar Taklit Ürünlere Savaş Açtı
Aralarında et, süt ürünleri, bal, zeytinyağı ve takviye gıda ürünlerinin yer aldığı 355 parti ürün üreticileri ile birlikte tüketicilerin bilgisine sunuldu. Gıda sahtekârlarının ana besin kaynakları üzerinde yaptığı hileler, sertifikalı doğal ve organik ürünlerin önemini bir kez daha gözler önüne koydu. Ancak gerek halkımızın büyük çoğunluğunun sağlıklı beslenmeyi yeterince önemsememesi, gerekse doğal ve organik ürün fiyatlarının normal besinlere kıyasla yüksek olması tüketimin az olmasına neden oluyor. Bu doğrultuda doğal ve organik ürün çeşitleri ile faydalarının paylaşılacağı fuarlar büyük önem taşıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın desteğiyle Tureks Uluslararası Fuarcılık tarafından bu yıl 8.si düzenlenen Doğal, Organik ve Sağlıklı Ürünler Fuarı'nda ve eş zamanlı olarak gerçekleşecek Green Star Awards – Doğal Yaşam Ödülleri yarışmasında yüzlerce ürün yer alacak. Fuar, 3-6 Kasım 2016 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde kapılarını açacak.

Ağustos ayı itibariyle yapılan 558 bin 492 denetim sonucu kusurlu bulunan gıda sahtekârları, halk sağlığını tehdit eden ürünleri ile birlikte bakanlık tarafından açıklandı. Süt ürünlerinde bitkisel yağlar, jelatin ve nişastaya, zeytinyağlarında mumsu maddelere ve yüksek asitli pirina yağına, balda ürünün kalitesini önemli ölçüde etkileyen yetersiz düzeyde prolin miktarına ve diastaz sayısına rastlandı. Denetimlerde ortaya çıkan sonuçlara göre en çok taklit ve tağşişin yapıldığı besin grubu ise et ürünleri oldu. Listede, birçok katkı maddesine rastlanan et ürünlerinin yanı sıra sildenafil, tadalafil, sibutramin gibi etken ilaç maddeleri içeren takviye gıdalar ve buğday nişastası hücreleri katılan çeşitli baharatlar da yer aldı.

Fiyatlar Düşmeli, Halk Bilinçlendirilmeli

Bakanlık tarafından sertifikalandırılan organik besinlerle ilgili en büyük handikap ise fiyatlarının normal besinlere kıyasla fazla olması. Hatırlanacağı üzere Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği de (ETO) Türkiye'de doğal ve organik ürün tüketim miktarının 1 Euro'nun altında olduğunu açıklamıştı. Tüketicilerin bu konuda bilgi sahibi olması ve sağlıklı ürünleri tanıyabilmesi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından desteklenen Doğal, Organik ve Sağlıklı Ürünler Fuarı Exponatura'16, 3-6 Kasım tarihleri arasında kapılarını ziyaretçilere açacak. Fuarda bitkisel ürün ve gıdalar, organik (ekolojik) ürünler, içecekler, doğal tedaviler, bitkisel ilaçlar, bitkisel kozmetik ve güzellik ürünleri yer alacak.

8.9.2016 1 - 22966

İlgili Diğer Yazılar
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
Ramazanda tüketimi artan hangi besin ne kadar faydalı?
Ramazanda tüketimi artan hangi besin ne kadar faydalı?
Glutatyon tedavisi, yaşlanma karşıtı uygulamaların ön sırasında
Glutatyon tedavisi, yaşlanma karşıtı uygulamaların ön sırasında
Natürel sızma zeytinyağı alzheimer
Natürel sızma zeytinyağı alzheimer'e karşı koruma sağlıyor
İzmir
İzmir'deki baskında kaçak sakatat ve pişmiş kelle ele geçirildi
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]