Doğum Sonrası Cinselliği Kaybetme Korkusu!

Bazı durumlar dışında gebelikte cinsel hayat tamamen kısıtlanmaz. 32. haftaya kadar çiftler ilişkiye girebilir. Sonrasında kısıtlanmasındaki temel amaç cinsel ilişkinin aslında doğumun erken başlamasına neden olmasıdır.

Doğum Sonrası Cinselliği Kaybetme Korkusu!

Op.Dr. Gökçen Erdoğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Gebelik dönemindeki cinsellik kadar doğum sonraki cinsellik de çok merak edilen bir konudur. Merak edildiği kadar kaçınılan bir durumdur da…
 
Doğum yaptıktan sonra annenin bebeğini emzirmesi için süt salgılanmasını sağlayan prolaktin hormonunun artması gerekir. Prolaktin de aslında bu dönemde çok masumane görüldüğü halde cinselliğe sekte vuran bir hormondur.

Bunu da yumurtalıklardan salınan ve cinsellikte görevli hormonları azaltarak yapmaktadır. Bu özelliğinin yanında bize yarayan bir tarafı da anneyi bir süreliğine de olsa korumasıdır. Süt koruması tam olarak güvenli bir yöntem olmadığı için kadınların yalnızca bu şekilde korunması uygun değildir. Ya da şu şekilde söyleyelim, emzirmenin sıklığı ve miktarı azaldığı takdirde daha güvenli ve koruyuculuğu yüksek olan bir yöntem tercih edilmelidir.

Genellikle doğum sonrası süt korur diyerek bilinçli davranmayan eşlerin kısa bir dönem sonra tekrar gebe kaldığını görmekteyiz.  Bu yüzden yeni çıkılmış bir serüvenden hemen sonra hem vücudun hem de psikolojinin bunu kaldırmakta zorlanacağı yeni bir olaya yer vermemek için dikkat edilmelidir.

Bu hormon normal şartlarda yalnızca emzirme döneminde artar, emzirme kesildiğinde normale döner, böylece yumurtalıklara etkisi de kalkmış olur cinsel istek normal düzeylere gelir.
 
Doğum olmuş, bebek ele alınmış, sıra özellikle erkeğin sabırsızlıkla beklediği ilk ilişkiye gelmiştir. Bu süre doğum sonrası 5- 6. hafta olabilir.

İlk ilişkilerde hormonal olarak vajinal kuruluktan dolayı biraz rahatsızlık yaşanabilir. Fakat bunun geçici olduğu bunun üstesinden gelmede kayganlaştırıcı krem ya da jellerin kullanılabileceği bilinmelidir. 

Anne, uzun ve yorucu bir yolculuktan çıkmış ve kendini bebeğine adamış bir durumdadır. Gece uykuları yoktur, yeme düzeni kalmamıştır, yorgundur, bitkindir, psikolojisi yıpranmış olabilir.

Belki de bu zamanı sabırsızlıkla bekleyen erkek böyle randımansız bir ilişki beklemediği ya da red cevabı aldığı için mutsuz olabilir, bunu da eşine belli edebilir, anne için bir vurgunda budur.

Zaten vücudundaki fiziksel değişimler ve fazla kilolar anneyi rahatsız eder. Bu şekilde ilişki yaşamayı istemez. Kendisini istemediği bir fizikte göstermek istemeyebilir.
Eğer normal doğum yapmış ve dikişleriyle ilgili hala sorun yaşıyorsa ilişki yaşaması acıdan dolayı zor olabilir.

Bir dönem bebek istemeyen ve bir korunma yöntemi bulamayan bazı çiftler bir yöntem bulana kadar mesela spiral taktırana kadar cinsel ilişkiye girmek istemezler, çünkü gözleri korkmuştur.

Sonuç itibariyle cinsellik hayatın güzel yanlarından biridir. Eğer bu olay bir iş olarak yapılmıyorsa, çok sevilen ve bir şeyler paylaşmaktan mutluluk duyulan bir eşle yapılıyorsa zamanın ve mekanın ne önemi vardır ki.

25.2.2011 - 5639

İlgili Diğer Yazılar
Hamileler koronavirüs karşısında ne yapmalı?
Hamileler koronavirüs karşısında ne yapmalı?
Gebeliği engelleyen 2 önemli neden !
Gebeliği engelleyen 2 önemli neden !
Gebelik diyabetinin anne karnındaki bebeğe 4 olumsuz etkisi
Gebelik diyabetinin anne karnındaki bebeğe 4 olumsuz etkisi
Yumurta dondurma nedir ?
Yumurta dondurma nedir ?
Hamilelikte ilk 3 aydaki kanamalar neden olur ?
Hamilelikte ilk 3 aydaki kanamalar neden olur ?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]