E vitamini almak için önemli nedenler

E vitamini kanserden koruyor ve kalbi koruyor.

E vitamini almak için önemli nedenler
E vitamininin en güçlü çeşidi olan tokotrienoller; kanserdeki yeni kan damarı gelişimini durdurup kanserli hücreleri besinden mahrum bırakırken, aynı zamanda kalbi de ani gelişebilecek hastalıklara karşı korur.

E vitamini formları yılladır ümmin sistemin güçlendirmesinde kansere karşı pek çok alanda kullanılmıştır. Özellikle alfatokoferoller; prostat, endometrium, cilt ve akciğer kanserinde pek çok alanda kullanılmış ve çok faydalı sonuçlar elde edilmiştir. 

SEKİZ FARKLI ÇEŞİDİ VAR 

E vitamininde sekiz farklı bileşikler vardır. Tokotrienoller olarak bilinen E vitamini, en yaygın şeklidir. Çalışmalar uzun süreden beri devam etmekte beraber, yaşlanmada ve vücudun ümmin sistemini güçlendirmede yeni olduğu keşfedilmiştir. Son bir çalışmada; pankreas kanseri olan farelerde tokotrienol verilen grup, yüzde 70 oranında hayatta kaldı. Bu bir umut ışığı olarak araştırmalara yön verdi. Tokotrienoller, örnek çalışmalarda; felcin oranının azaltılmasında, diyabetlilerde insülin duyarlılığını azaltmakta, beyindeki hayati fonksiyonların korunmasında ve kemik kaybının önlenmesinde lipit düşürücü özelliğiyle pek çok faydaları olan diğer E vitamini gruplarından ayrılmaktadır. 

YÜZDE 70 ÖMÜR UZUYOR 

Uzun yıllar boyunca E vitamini çalışmaları kanserde tutarsız sonuçlar vermiştir. Hatta bazı çalışmalarda çok faydası olduğu iddia edilen irmiğin prostat kanserinde yan etkilerine rastlanmıştır. 2013 yılında yapılan hayvan çalışmasında; pankreas kanserli farelerde gemgitopin ile beraber tokotrienol kompinosyonu kullanımının, pankreaslı farelerin diğer gruba nazaran yüzde 70 hayatta kaldıklarını gösterilmiştir. 

KANSER KÖK HÜCRESİ ÖLÜR 

Tokotrienoller; kanser üzerindeki mekanizması apoptoz 'proglanmış' hücre ölümü tümör büyümesini yavaşlatmak, kanserdeki yeni kan damarı gelişimi durdurmak, kanserli hücreleri besin ve oksijenden mahsur bırakmak, kansere yol açan genlerin normalleşmesini sağlamaktır. Aynı zamanda bazı çalışmalarda kanser kök hücrelerini yok ettiği gösterilmiştir. Kanser hücrelerinin yayılmasını ve metastaz yapmasını engellediği de saptanmıştır. 

UMUT VÂDEDİYOR 

Tipik bir E vitamini takviyesinde sadece alfatokoferoller yeterli değildir. Alfatokoferoller grubu bazı önemli faydalardan yoksundur. Küçük ama önemli yapısal farklılıklar sayesinde tokotrienoller genler üzerinde, hayati enzim fonsiyonlarının düzelmesinde biyolojik süreçler içinde daha fazla yer alabilir. Ayrıca başboyun tümörlerinde, özofagus yemek borusu kanserlerinde; hayvan tecrübelerinde umut verici sonuçlar alındığı bilim adamları tarafından bildirilmiştir. 

TOKOTRİENOLLER, KALP HASTALIKLIĞI RİSKİNİ AZALTIR

Tokotrienoller , kardiovasküler nörolojide, karaciğere faydalarında, kemik koruyucu özelliklerinde, antikanser ve anti diyabetik olması sayesinde diğer E vitamin grubundan ayrılır. Tokotrienoller, kolesterol ve lipit seviyelerinin düşmesinde 'HMG-COA' retiktos enzimi sayesinde kardiyovasküler riski önemli ölçüde azaltabilir. Tavşanlarda yapılan bir çalışmada, kalbi hasarlardan koruduğu gösterilmiştir. Son zamanda yapılan çalışmalarda tokotrienollerin, tek başına prostat kanserinde alfatokoferole karşı daha etkili olduğu ve prostatta PSA'yı düşürdüğü gösterilmiştir. 

13.11.2014 - 15726İlgili Diğer Yazılar
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
Sağlığınız için haftada iki kez kırmızı et tüketin
Sağlığınız için haftada iki kez kırmızı et tüketin
Çocuklarına inat 41 kilo veren Cuma dede, sağlığına kavuştu
Çocuklarına inat 41 kilo veren Cuma dede, sağlığına kavuştu
Günde bir avuç vişne ödem atmaya yardımcı oluyor
Günde bir avuç vişne ödem atmaya yardımcı oluyor
Dondurmanın hiç bilmediğiniz faydaları
Dondurmanın hiç bilmediğiniz faydaları
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]