Folik Asit Ne İçin Kullanılır?

Folik Asit; organizmada hücrelerin oluşmasında (özellikle kemik iliğinde alyuvarların oluşmasında), DNA sentezinde ve bazı aminoasitlerin metabolizmasında önemli rol oynar. Gebelik döneminde folik asit , embriyonun ve fetüsün gelişmesinde önemlidir. Folik asit yetersizliği, birçok hasarlara yol açmaktadır.

Folik Asit Ne İçin Kullanılır?

Avrupa ve Amerika'da keklerin, kurabiyelerin bile içinde mutlaka bulundurulan folik asit kullanımına, Türkiye'de ancak hamilelik döneminde önem veriliyor.

Eksikliği kansızlığa sebep olan folik asidin cilt için de çok önemli olduğu Hamburg'da Beiersdorf tarafından düzenlenen bir toplantıda açıklandı.

Folik asit hücrelerimizin en önemli yapıtaşı ve adeta bilgi merkezi görevi yapan DNA molekülünün sentezinde çok önemli rol oynar.

Folik asit, hücrelerin çoğalmaları, yenilenmeleri ve tamir edilmeleri sırasında kilit role sahiptir.

Özellikle sinir sisteminin ve omuriliğin gelişiminde bebekler için önemi tartışılmaz.

Eksikliğinde vitamin B 12 emilimi de etkilenebileceğinden kansızlığa yol açabilmektedir.

Ayrıca huzursuzluk, yorgunluk, dilde hassasiyet, ciltte solukluk, saç dökülmesi ve birçok değişik belirtileri bulunmaktadır.

Ayrıca folik asidin özellikle saç ve tırnaktaki etkilerinin çok iyi bilinmesine rağmen kullanımı konusunda büyük eksiklik yaşanmaktadır.

Folik asit vücutta yeni kan hücresi yapımında ve aminoasit yapımında önemli görevi vardır. Doğal yollardan alınan folik asit çoğu zaman yeterlidir bazı nedenlerden dolayı dışardan takviye alınarak kullanılması gerekir.

Folik Asit Nedir?

Folik asit bir vitamindir. Bu maddeye doğal halde taze sebze, meyve, patates, baklagiller, kepekli- ve süt ürünlerinde rastlanır. Diğer vitaminler gibi folik asitide tablet halinde alabilirsiniz. Eğer sağlıklı ve değişik (çeşitli) şeyler yiyiyorsanız, normalinde yeterli folik asit alıyorsunuz demektir. Fakat hamile kalmak istediğiniz zaman, hamileliğinizin başlangıcında biraz daha fazla folik asite ihtiyacınız vardır. O zaman hergün 0,4 ile 0,5 miligram arası folik asit kullanmaya dikkat etmek gerekir.

Folik Asit Hakkında Merak Edilen 5 Soru

1. Bir yetişkin için folik asidin önemi nedir? Yeterli miktarı nedir?

Özellikle folik asit eksikliğinde kansızlık görülür. Yapısal olarak normalden daha iri ancak işlevleri iyi olmayan alyuvarlar meydana gelir.

2. Doğal yoldan almak mümkün müdür? Hangi besinlerde bulunur?

Doğal yoldan almak mümkündür. Doğal folik asit kaynakları tahıllar, portakal ,baklagiller, fasulye, koyu yeşil yapraklı sebzelerdir.

3. Bebek sahibi olmak isteyenler niye/ ne zaman/ ne kadar folik asit almalı?

Bebek sahibi olmak isteyenler gebelik kararı aldıklarında, 2-3 ay öncesinde folik asite başlamalılar. Günde 400 mikrogram folik asit alınmalı. Bu miktarda folik asidi ilaç olarak öneriyoruz. Özellikle folik asit eksikliğinde nöral tüp defekti (omurgada açıklık, beyin dokusunun gelişmemesi) dediğimiz anomaliler oluşabilir.

4. Folik asit eksikliği nelere yol açar?

Folik asit eksikliği kansızlığa ve gebeliklerde santral sinir sisteminde bazı anormalliklere yol açar.

5. Folik asitte doz aşımı gibi bir risk var mı ?  Aşırı kullanım gibi bir durum olur mu yoksa vücuttan C vitamini gibi kolayca atılır mı?

Folik asit mide barsak sisteminden emilir, karaciğerde biyotransformasyona uğrar ve idrar yolu ile atılır. Yani ihtiyaç fazlası idrar ile atılır. Zehirlenme bulguları olmaz.

3.3.2010 1 - 1026

Folik Asit Ne İçin Kullanılır? Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

M.İskender dedi ki;
27.5.2010

İlgili Diğer Yazılar
Renkli Gözlüler Dikkat!
Renkli Gözlüler Dikkat!
Türkiye
Türkiye'de D Vitamini Eksikliği Var
Fazla Vitamin Kullanımı Hastalık Nedeni
Fazla Vitamin Kullanımı Hastalık Nedeni
Sağlığın Regülatörü B 12 Vitamini
Sağlığın Regülatörü B 12 Vitamini
Aşırı Stres Hormon Dengesini Bozuyor
Aşırı Stres Hormon Dengesini Bozuyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]