İğnenin Fendi Neşteri Yendi mi?

Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel; cerrahi dışı uygulamalar ile güzelleşmek isteyenleri uyarıyor.

İğnenin Fendi Neşteri Yendi mi?

Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Derneği (ASAPS) verilerine göre geçen sene yalnızca ABD’de yapılan non-invaziv yani cerrahi dışı uygulamaların sayısı 10 milyonu geçti.


Lokal anestezi altında kısa süre içerisinde yapılabilen ve sonrasında kişinin günlük hayatına devam edebildiği bu işlemlere olan talebin Türkiye’de de her geçen gün arttığına dikkat çeken Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel; cerrahi dışı uygulamalar ile güzelleşmek isteyenleri uyarıyor ve ehil olmayan ellerde yapılan işlemlerin meydana getireceği sağlık sorunlarına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.


Cerrahi dışı estetik pazarı, dünya genelinde her geçen gün büyüyen bir alan haline geldi. Öyle ki  Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Derneği (ASAPS) verilerine göre yalnızca ABD’de 2012 yılında kozmetik cerrahi ve lokal anestezi altında yapılan uygulamaların sayısı 10 milyonu geçti.


Non-invaziv yani cerrahi dışı olarak adlandırılan bu işlemlerin hacminin artması çeşitliliği de beraberinde getirdi. Non-invaziv ürün yelpazesi, uygulamanın pratik olması ve sonrasında hastaların günlük yaşamına devam edebilmesi lüksü nedeniyle gittikçe genişledi.


ASAPS’ın yaptığı bir araştırmaya göre geçen sene en çok tercih edilen ilk beş uygulama arasında Botulinum Toksin uygulamaları yani Botoks ve Dysport ilk sırayı aldı. Onu; Hyaluronik asit  uygulamaları, lazer epilasyon, mikrodermabrazyon ve kimyasal peeling takip etti.


Bir önceki yıla göre yüzde 10 artış yaşayan cerrahi olmayan işlemler alanı ABD’de 11 milyar Dolara ulaştı. Bu rakamın 2 milyar Dolarını enjeksiyon, dolgu uygulamaları oluşturdu.


Günümüzde bireylerin lokal anestezi altında ve muayenehane ortamında yapılan işlemleri tercih ettiğini anlatan Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, “Yaşam koşullarına baktığımızda artık zaman, para kadar önemli. Bu nedenle insanlar daha pratik ve zaman almayan non-invaziv yani cerrahi dışı işlemleri tercih ediyor. Çünkü bireyler iş gücü kaybına uğramadan güzelleşip, uygulama sonrasında hemen günlük yaşamına dönmek istiyor. Non –invaziv işlemlerin pek çoğu da 20 dakika gibi bir sürede yapılıyor. Sık tercih edilen uygulamalar olması nedeniyle ürün çeşitliliğinde her geçen gün artış yaşanıyor. Dolgu, botoks ve cilt yenileme işlemleri Türkiye’de en çok tercih edilen uygulamalardan. Özellikle orta yaş grubundaki hastalarda çok verimli sonuçlar elde ediliyor” dedi.


“Kimin yaptığı önemli”


Bu işlemlerin yaygınlaşmasının belli tehlikeler içerdiğine dikkat çeken Yücel, “Maalesef talep artışı bu işlemlerin ehil olmayan ellerde yapılması sorununu da beraberinde getirdi. Bu alanda yetkin olmayan pek çok merkez non-invaziv uygulamalar yapmaya başladı. Bu durum da bazı sıkıntıları beraberinde getiriyor. Örneğin; ameliyat gereken bir hastaya uygulandığında, doğal olmayan görüntüler ortaya çıkıyor. Şu anda en büyük sorun hastaların durumunun iyice analiz edilmeden bu işlemlerin uygulanması” dedi.


ASAPS’ın verilerine göre ABD’de geçen sene yapılan cerrahi uygulamalarda ise 330 binden fazla kişi meme büyütme operasyonlarını tercih etti. Onu; karın, göz kapağı cerrahisi ve rinoplasti takip etti.


Prof. Dr. Akın Yücel ve yaklaşımları hakkında daha fazla bilgiye 0 (212) 236 12 92 numaralı telefondan ulaşılabilir.

6.05.2013 - 12563İlgili Diğer Yazılar
Lazerle Kılcal Damar Tedavisi
Lazerle Kılcal Damar Tedavisi
Erzurum Şehir Hastanesi 1.5 yılda 1 milyon 250 bin hastaya hizmet verdi
Erzurum Şehir Hastanesi 1.5 yılda 1 milyon 250 bin hastaya hizmet verdi
Hareket problemleri oluşmadan tespit edilebilecek
Hareket problemleri oluşmadan tespit edilebilecek
Kurbanlık ile ilgili uzmanlardan uyarı
Kurbanlık ile ilgili uzmanlardan uyarı
Mide botoksu ile 6 ayda kiloların yüzde 20
Mide botoksu ile 6 ayda kiloların yüzde 20'sinden kurtulmak mümkün
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]