İnat ve korkuyla eriyen kilolar

Aşırı kilo yaşamı olumsuz etkilerken son dönemde kilolarından kurtulup sağlıklı hayata "merhaba" diyenlerin ilginç hikayeleri dikkati çekiyor.

İnat ve korkuyla eriyen kilolar

VOLKAN KAŞİK - Birçok hastalığa davetiye çıkaran aşırı kilo yaşamı olumsuz etkilerken son dönemde kilolarından kurtulup sağlıklı hayata "merhaba " diyenlerin ilginç hikayeleri dikkati çekiyor. AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, "çağın hastalığı " olarak nitelendirilen obezite, insanların sağlığını tehdit ederken, ciddi ekonomik ve sosyal sorunları da beraberinde getiriyor. Aşırı kilolarından rahatsızlanan ve bu durumdan kurtulmak isteyen çok sayıda kişi, mücadele için çeşitli tedavi yöntemlerini deniyor.

Tedavinin olumlu yanıt verdiği çoğu kişi, hekiminin önerileri ile kilolarından kurtulmayı başarırken, bazı kişiler ise inat ve korkuyla zayıflıyor. Son dönemde aşırı kilolarından rahatsız olan yaşadığı olaylardan etkilenip, kilolarından kurtularak sağlıklı bir hayata "merhaba " diyenlerin ilginç hikayeleri dikkati çekiyor. Tehdit, 63 kilo verdirdi İzmir'de yaşayan işçi emeklisi Hüseyin Arı da (53) dengesiz beslenme nedeniyle 156 kiloya çıkıp, zayıflayanlar arasında yer alıyor. Demir çelik fabrikasında vardiya amiri olarak görev yaptığı dönemde aşırı kilo alan 2 çocuk babası Arı, eşi Fatma Arı'nın "seni boşarım, hastalanırsan da bakmam " tehdidi üzerine 1 yılda 63 kilo verip, 70'den 50 bedene düştü.

Doktor, diyetisyen ve psikolog programı eşliğinde 63 kilo veren Arı, eşini çok sevdiğini ve iyi geçinmek için çaba gösterdiğini, günde 1 saat yürüyüş ve diyet programını ihmal etmediğini, kilo almamak için özen gösterdiğini belirtmişti. Çocukları utanmasın diye 65 kilo verdi Gaziantepli Ayten Büyükaydınlı da (45) aşırı kilosuna açtığı savaşı kazananlar arasında bulunuyor. Stres ve üzüntüden bir yılda 145 kiloya kadar çıkan Büyükaydınlı, eşinin kendisini terk etmesi, çocuklarının da fazla kilosundan utanması üzerine 8 ayda 65 kilo verdi. Azmiyle çevresine örnek olan Büyükaydınlı, gençliğinden beri hafif kilolu olduğunu ancak evde yaşadığı sorunlar, stres ve üzüntü nedeniyle 1 yılda 145 kiloya çıktığını, çocuklarının bu durumdan utandığını, eşinin kendisini boşadığını, 80 kiloya düştüğünü, kilo verdikçe öz güveninin yerine geldiğini, eski eşinin de kendisiyle barışmak istediğini anlatmıştı. Nişanlısı terk edince 220'den 96 kiloya düştü Mersin'de bir günlük nişanlısının, aşırı kilosu nedeniyle kendisini terk etmesine kızan 36 yaşındaki Barış Aykanat da midesinden geçirdiği operasyon yardımıyla bir yılda 220 kilodan 96 kiloya düştü. Nişandan bir gün sonra, 220 kilo olduğu için nişanlısının kendisini terk ettiğini belirten Aykanat,  "Nişan bozulunca çok zoruma gitti. Ben de buna inat, zayıflamaya karar verdim. Midemden operasyon geçirdim. Aynı zamanda spora ve diyete başladım. Bir yılda 124 kilo verdim. Şu an 96 kiloyum. Hedefim, 70 kiloya kadar düşmek. Nişanlım, kilolarım nedeniyle 6 ay ömrüm kaldığını söylemişti. Kilolardan kurtuldum ve hala yaşıyorum " demişti. Trabzon'da 16 yıl önce zayıflamak için atletizme başlayıp milli olan Nebahat Atasoy ise yaklaşık 2 yılda 72'den 57 kiloya düşerek çevresindekilere örnek oldu.

"Kararlı şekilde verilen kilolar daha kalıcı "

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Lut Tamam, AA muhabirine, kilo vermede tedavi yöntemlerinin yanı sıra bazı psikolojik motivasyonların da rolü olabileceğini söyledi. Tamam, eşlerin boşanması ya da ayrılık sonrası kişilerde en sık yas ya da kayıp tepkisi görüldüğünü belirterek, bireylerin özellikle ayrılmak istemedikleri zaman ciddi depresyona girebildiğini, yalnızlık, umutsuzluk hissedebildiklerini ifade etti. Bu kişilerde görülen en önemli depresyon belirtilerinin iştah ve kilo kaybı olduğunu anlatan Tamam, şunları kaydetti: "Çevreye olan ilgilerini kaybeden bu insanlar, yaşantılarından dolayı bir süreliğine yemek yemeyi akıllarına getirmez, bu arada günlük yaşamlarını da sürdürmeye çalıştıklarından kilo kaybı kaçınılmazdır. Depresyona bağlı kilo kaybı, boşanma ya da ayrılık sonrası ilk dönemlerde sıklıkla görülen bir tablodur. Zaman geçtikçe bireylerin çoğunun yaşamı ve beslenme alışkanlıkları normale döndüğünde verdikleri kiloları geri alırlar. İlk dönemlerden sonraki süreçte kişilerin kilo verme çabalarının nedeni bambaşkadır. Bir ilişkinin sona ermesi, acı veren sıkıntılı bir süreçtir. Aynı zamanda bireyler için yeni bir başlangıçtır da. Bu olaya bağlı acı duyma, kayıp hissi zamanla azaldığında kişi kendini yeni bir yaşama hazırlamaya çalışır. Bu yeni süreçte sağlık ve canlılığın kazanılmasında kilo verme ve daha güzel bir görünüme sahip olma çok büyük önem arz eder ve kişinin yaşama arzusunu motivasyonunu canlı tutar. Kararlı şekilde ortaya çıkan kilo vermeler, genelde yaşam stilinde ve beslenme alışkanlıklarında yapılan değişikliklerin bir sonucu olduğundan daha kalıcıdır. " - Adana

23.11.2014 - 15878İlgili Diğer Yazılar
Youtube etiket seçimi nasıl olmalıdır?
Youtube etiket seçimi nasıl olmalıdır?
Öğr. Gör. Özlem Karagöl: Entübasyondan korkmayın
Öğr. Gör. Özlem Karagöl: Entübasyondan korkmayın
Erzurum Şehir Hastanesi 1.5 yılda 1 milyon 250 bin hastaya hizmet verdi
Erzurum Şehir Hastanesi 1.5 yılda 1 milyon 250 bin hastaya hizmet verdi
Hareket problemleri oluşmadan tespit edilebilecek
Hareket problemleri oluşmadan tespit edilebilecek
Kurbanlık ile ilgili uzmanlardan uyarı
Kurbanlık ile ilgili uzmanlardan uyarı
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]