Kabuğunda bin bir fayda var

Meyveleri kabukları ile tüketmek çok faydalı. Birçok hastalığa iyi geliyor ve yaşlanmayı geciktiriyor.

Kabuğunda bin bir fayda var
Meyve kabuklarının soyularak mı, yoksa soyulmadan mı tüketilmesi halen tartışmalı bir konudur. Büyük marketlerde satılan meyvelerin üzerindeki çeşitli püskürtme kimyasallar ve mumsu maddeler, meyvenin çabuk bozulmasını önlediği gibi, cezbedici rolünü de artırır. Böylece meyve parlak ve canlı gözükür. Bunun dışında meyvelerin yetiştirildiği zaman üzerine sıkılan böcek ilaçları çok büyük bir tehlike arz eder. Gerek kanser yapıcı etkisi, gerekse aşırı miktarda atılması gerekenden fazla zehirler. Meyve eğer kabukları ile tüketilecekse, kesinlikle elma sirkeli suyla ovuşturarak yıkanmalıdır. Eğer ilaçlı ve mumlu olduğu kabul ediliyorsa kabukları soyulmalıdır. Ancak meyveler, kabukları ile tüketilirse çok büyük yararları vardır. 

MANDALİNA KABUĞU

Mandalina kabuğunun, kötü kolesterolü düşürücü etkisi, hazımsızlığı azaltılması, bağırsakları çalıştırması ve yüksek dozda C vitamini içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirdiği tartışılmaz. Yapılan çalışmalarda, mandalina kabuğunda bulunan tangeretin denilen maddenin beyin tümörlerinin en tehlikesi olan Glioblastomada tümörünü küçülttüğü gösterilmiştir. Beyin tümörü olan hastalarda günde beş mandalina, bir portakal, bir limon kabuğnun beraber çekilerek, içine çok az bir tatlandırıcı konup tüketilmesinin beyin tümöründeki ödemin azalmasını sağladığı gösterilmiştir. 

KARPUZ KABUĞU

Karpuzun, resrevetrol içerdiğinden kanserde yararlı olduğunu eskiden beri bilmekteyiz. Karpuzun kabuğundaki sitrülinin, kan dolaşımını rahatlattığı ve yüksek antioksitan etkisiyle yaşlanmaya karşı ve kanser savaşçısı olduğunu bilmemiz gerekir. 

SOĞAN KABUĞU

Soğanın dışındaki koyu renkli tabaka koarsetin ihtiva eder. Özellikle kalp hastalığında, damar sertliğinde büyük faydası vardır. Aynı zamanda kanserden korunmada ve kanser tedavisinde faydası vardır. 

ELMA KABUĞU

Dünyanın en mucizevi bitkisidir. Yüksek dozda koarsetin ihtiva eder. Elma, cilt yaşlanmasını önler ve bağırsaklara çok yararlıdır. Bağırsak kanserinin oluşmasını engeller. Ayrıca elma kabuğu, mide kanserinin oluşmasını da engeller. Yaşlı kanserli farelere üç ay sürekli olarak elma verildiği zaman farenin kanserojen genetiğine bağlı olan faktörleri dört bine karşı iki bine indirmiştir. 

HAVUÇ KABUĞU

Havucun içerdiği kırmızı renk zaten ne kadar yararlı olduğunun bir göstergesidir. Özellikle yüksek dozda betakroten içerdiğinden (diyabeti olmayan hastaların) bütün kanser türlerinde faydası tartışılmazdır. 

NAR KABUĞU

Narın elmayla beraber kanser tedavisinde ve kanserden korunmada ne kadar faydalı olduğu pek çok yazılarımda anlatılmıştır. Nar kabuğunun, kanser hastalarında geçmeyen ishalleri durdurucu etkisi son derece önemli. 

CEVİZ KABUĞU

Cevizin faydalarını anlatmakla bitmez, ancak ceviz kabuğu alkol ekstresinde bekletilerek veya kaynatılarak kanser hastalarının geçmeyen ishallerinde kullanılmıştır. Ceviz kabuğu, eskiden kolera salgınlarında kullanılan bir tedavi ilacıydı. 

ANANAS, BEYİN ÖDEMİNİ AZALTIR

DOMATES

Domatesi genellikle kabuğuyla tüketmek çok yararlıdır. Yüksek dozda likopen içerdiğinden öncelikle prostat kanserinde PSA'yı düşürdüğü ve tedavisinde halen kullanılmakta olduğu bilinmektedir. Ayrıca Amerika'da yapılan ve yayınlanan bir çalışmada, adet görmeyen kadınlarda günde iki bardak domates suyu tüketmenin meme kanseri riskini düşürdüğü gösterilmiştir. 
 
ANANAS

Ananasın kabuğundaki vromelain isimli madde özellikle beyin tümörlerinde beyin ödemini azaltıyor. Ananas; iyice çekilerek lapa haline getirilip bir kavonozda toplanmalı, üzerine kaynar su dökülüp bir saat bekledikten sonra üzerine zeytinyağ ve limon dökerek tüketilmelidir. 

16.10.2014 - 15529İlgili Diğer Yazılar
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
Ramazanda tüketimi artan hangi besin ne kadar faydalı?
Ramazanda tüketimi artan hangi besin ne kadar faydalı?
Uzmanından karantina günlerinde kilo almamak için 9 öneri
Uzmanından karantina günlerinde kilo almamak için 9 öneri
Evde sıkıntıdan çok yememek için öneriler
Evde sıkıntıdan çok yememek için öneriler
Bağışıklığınızı evde doğru beslenerek güçlendirin
Bağışıklığınızı evde doğru beslenerek güçlendirin
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]