Kaçak bal sağlığı tehdit ediyor

Kaçak yollarla Türkiye'ye sokulan ballar sağlığı tehdit ediyor.

Kaçak bal sağlığı tehdit ediyor
 Kaçak yollarla dağlık alanlardan katır sırtında ülkeye sokulan ballar sağlığı tehdit ediyor.

Dünya bal üretiminde ikinci sırasında yer alan Türkiye'ye, İran ile Gürcistan üzerinden kaçak yollarla getirilen balın içeriğinin bilinmemesi yerli üreticiyi tedirgin ediyor. Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) Başkanı Bahri Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle Van, Hakkari, Ağrı, Iğdır, Kars ve Artvin'den yurda kaçak yollarla sokulan balların hangi şartlarda üretildiğinin bilinmediğini söyledi.

'Kaçak Baldan Dertliyiz'

İçeriğinde neyin olunduğu bilinmeyen ve dağlardan kaçak yollarla getirilen baların üreticilerin şevkini kırdığını belirten Yılmaz, "En dertli olduğumuz konu kaçak bal. Baraka çadırlar kuruyorlar çoluğundan çocuğundan ayrı üretim yapıyorlar. Yayla yayla gezen 57 bin arıcı muhtelif yerlerde hem üretim yapıyor hem vergisini ödüyor. Kısacası yasal sorumluluklarını yerine getiriyor fakat yurt dışından yolcu beraberinde dağlardan kaçak yollarla gelen ballar bu emeğe saygısızlıktır " dedi.

"Katır sırtında getirilen balın kaçak sigara ve benzinden farkı yok Yılmaz, İran'dan ve Gürcistan'dan katır sırtında getirilen balın rekabeti öldürdüğünü ifade etti. Kaçak yollarla getirilen balın dışında, otobüs yolcusu gibi yasal olmayan yollarla kaçak bal getirildiğini savunan Yılmaz, şöyle devam etti: "İran ve Gürcistan'dan gelen yanında 5 kilogram bal getirme hakkı var. Bir otobüste en az 40 kişi oluyor ve kişi başına 5'er kilogram getirilince rakam 200 kilogramı buluyor. Sonra bu ballar depolarda biriktiriliyor ve tırlarla başka illerde piyasaya sürülüyor.


Katırlarla Türkiye'ye Geliyor

Ülkemize katır sırtında sokulan bal, sadece üreticiye değil, bu ülkeye de ihanettir. Kaydı olmayan vergisi olmayan, kaçak yollarla dağlardan katır sırtında getirilen ballar aynı zamanda insan sağlığını da tehdit ediyor. Katır sırtında bal getirilmesi durdurulursa yerli arıcı ürünü zamanında iyi değerlendirilmiş, alın terini heba etmemiş olur. Alın teri bir haktır, bu hakkı gasbetmemek kaçakçıya izin vermek için barkodu olmayan balı kimse almasın.

Tüccar, 'kaçak veya başka yollarla gelen balı ben daha ucuza alıyorum sendeki pahalı. Benim dediğim fiyata vermezsen almam' diye konuşunca emeğimiz heba oluyor. " Yılmaz, Türkiye'de yıllık ortalama 94 bin ton bal üretildiğini ve ülkenin dünya sıralamasında üretimde 2. sırada olduğunu dile getirdi. Üretilen balların hepsinin patentli olduğunu anımsatan Yılmaz, şunları kaydetti: "Kaçak bal nedeniyle pazarlık payı düşürüyor. Patent yok, vergi yok. Ülkemizde kayıt sistemini kurduk ve her kovanın önünde TR ile başlayan numaraları görürsünüz. Her kovanın kaydı, kodu var.

İzlenen bir arıcılık yapıyoruz, gelen balların ne olduğunu biliyoruz. Ballara da çerçevelere de barkodları koyduk. Kaçak balın önüne geçmek için çalışıyoruz. Sıkı denetim veya bal tenekelerinde kesinlikle barkodun mecburi olması lazım. Barkodların taklit edilemeyecek şekilde yapılması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yeni tedbirler almalı.

Bir barkod beş kuruş bile değil. Katır sırtında gelen sonra depoya inan ballar İstanbul, İzmir ve Ankara gibi illere gidiyor. Nakliye sırasında barkodu olmayan bal tespit edilirse ballara el konulup o kişi ticaretten 7 yıl men edilmeli. Başka türlü kaçağın önüne geçemeyiz.

Katır sırtında ülkemize sokulan balın, kaçak sigara ve benzinden farkı yok. Çoluğundan, çocuğundan uzakta yaylalarda bal üreten yerli arıcı, katır sırtında yurda sokulan bal yüzünden mağdur oluyor. " - "25 yılımı bu mesleğe verdim, istesem de başka iş yapamam " Ordu'dan, Erzurum'a gelerek yaklaşık 2 bin 200 rakımda arıcılık yapan Mehmet Güler (48), katır sırtında getirilen balların mesleklerini bitirdiğini söyledi.

22.09.2014 - 15394İlgili Diğer Yazılar
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
Süt seçiminde bunlara dikkat; doğru tüketimi önemli
Süt seçiminde bunlara dikkat; doğru tüketimi önemli
Kansere yol açıyor: Olestra içeren ürünlerden uzak durun
Kansere yol açıyor: Olestra içeren ürünlerden uzak durun
Uzmanından uyarı: Salatanıza bu besinleri koymayın!
Uzmanından uyarı: Salatanıza bu besinleri koymayın!
Ramazanda tüketimi artan hangi besin ne kadar faydalı?
Ramazanda tüketimi artan hangi besin ne kadar faydalı?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]