Kadın Sağlığı Konusunda En Yeni Araştırmalar!

Yapılan son çalışmalar erken doğum tehdidinin ve kronik hastalıkların gebeliğe olumsuz etkilerinin büyük oranda azaltılabileceğini ortaya koyuyor.

Kadın Sağlığı Konusunda En Yeni Araştırmalar!

Gebelik ve doğum süreci kadın sağlığını en çok etkileyen dönemlerin başında geliyor. Bu dönemde  karşılaşılabilecek erken doğum tehdidi ve kronik hastalıkların varlığı sağlıklı bir gebelik dönemi geçirilmesine engel oluyor.

Ancak tıp bilimindeki gelişmeler bu problemleri büyük ölçüde ortadan kaldırabiliyor. Jinekoloji alanında yaşanan gelişmeler sadece bu süreçle sınırlı değil. Yardımcı üreme teknikleri konusunda yapılan son araştırmalar da çocuk sahibi olamayan çiftlere yeni seçenekler sunuyor. "Acıbadem-Harvard Tıp Günleri 7 " kapsamında gerçekleştirilen “Sağlıklı gebelik, doğum ve tüp bebek” konulu toplantıda Harvard Tıp Fakültesi diyabet ve gebelik programı müdürü Dr. Ian Grable, Brown Tıp Fakültesi Providence  Womeninfants Hospital kadın hastalıkları ve doğum doçenti Dr. Raymond Powrie , Womeninfants Hospital, Providence üreme sağlığı ve kısırlık birimi müdürü  Doç. Dr. Gary Frishman, Acıbadem Hastanesi Kadıköy yüksek riskli gebelik ünitesi sorumlusu Doç. Dr. Arda Lembet konuyla ilgili son araştırmalara dayanarak akıllara takılan sorulara yanıt verdiler.

Erken doğum her sekiz kadında birinde görülüyor. Sosyoekonomik durumumun kötülüğü, 18'den küçük 40'dan büyük gebelik yaşı, gebelik öncesi zayıflık, sigara, daha önce erken doğum yapmış olmak, prenatal bakımın olmaması, enfeksiyonlar ve çoğul gebelikler risk faktörleri arasında yer alıyor.

Beth Israel Deaconess Medical Center, Boston Joslin Diabetes Center, Boston Tıp Doçenti, Harvard Tıp Fakültesi Diyabet ve Gebelik Programı Müdürü Dr. Ian Grable, erken doğum riski durumunda yapılması gerekenleri konuşmasında şöyle anlattı : “sol tarafa yatarak yatak istirahat verilir, stres azaltılır, cinsel ilişkiden uzak durmak ve bebek üzerinde pozitif etkileri olan ilaç ve modern rahim kasılmasını durdurucu tedavileri önerilir.

Evde kasılmaların izlenmesi, sigaranın bırakılması, alkol ve tütün kullanılmaması ve doğru beslenme şarttır. özellikte vajinal akıntıda bakılan biyokimyasal testler ile rahim uzunluğu ölçümü erken doğumu tahminde çok önemlidir” erken doğum tehdidinden korunmak için de yepyeni bir araştırmadan söz eden Dr. Grable ““korunma için yeni bir tedavi seçeneği olarak progestoron kullanılıyor. hala araştırma aşamasında olan bu tedavi özellikle geçmişinde erken doğum hikayesi olan hastalarda kullanılıyor ve rahim kaslarının uyarılma eşiğini yükselterek kasılmaları önlüyor. progesteron alanlarda erken doğum riski azalıyor. " dedi.

Brown Tıp Fakültesi, Providence  Womeninfants Hospital, Providence kadın hastalıkları ve doğum doçenti Dr. Raymond Powrie konuşmasında kronik hastalıkları olan kadınların gebelik öncesinde mutlaka sağlık kontrolünden geçmesi gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi: “bebekler annesinin sağlığına bağımlıdır. siz sağlıklı olursanız bebeğiniz de sağlıklı olur. kontrol altında olmayan anne adayları bebeklerinin sağlığı riske atar. anne adayları röntgenden, mr'dan, kontrolden korkarlar. kısırlık, % 40 erkeklerden % 15'i de nedeni bilinmiyor, % 45'de kadından kaynaklanıyor.

Womeninfants Hospital, Providence üreme sağlığı ve kısırlık birimimüdürü kadın hastalıkları ve doğum Doç. Dr. Gary Frishman, “kadınlar çalıştıkça bebek sahibi olmayı geciktiriyor ve geciktirdikçe üreme verimliliği azalıyor.” diyerek tüp bebek tedavisiyle ilgili şu bilgileri verdi:  “tedavide yumurtalar alınıyor ve yumurtayı test tüpünde spermle birleştiriyoruz. yeni kullanılan tekniklerde aşılanmış yumurtayı alıyoruz ve rahme koymadan önce sağlıklı mı diye bakarak sağlıklı olanı rahme yerleştiriyoruz. Çiftin bilinen bir genetik bozukluğu varsa bu hastalığı embriyoda test ederek sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmesini sağlıyoruz.” dedi.

16.01.2011 - 4221İlgili Diğer Yazılar
Solunum hastalıklarının tedavisinde önemli tedavi yolu
Ramazan ayında kilo alımına dikkat
Ramazan ayında kilo alımına dikkat
Yozgat Şehir Hastanesi 4 yılda 3.5 milyon hastaya hizmet verdi
Yozgat Şehir Hastanesi 4 yılda 3.5 milyon hastaya hizmet verdi
"2 ana öğünle beslenerek yenilenmek mümkün"
"2 ana öğünle beslenerek yenilenmek mümkün"
Yılın ilk kene vakası Artvin
Yılın ilk kene vakası Artvin'de yaşandı
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]