Kinoanın Faydaları Nelerdir?

Birçok ülkede faydaları yıllardır bilinen kinoa, kabızlığa iyi gelir, kan şekerini yükseltir, sindirim sistemini düzenler ve kilo vermeye yardım eder.

Kinoanın Faydaları Nelerdir?
Kinoa, birçok ülke tarafından kullanılan bir besindir. Kinoa faydaları arasında kabızlığa iyi gelmesi, zayıflatması ve kalp damar hastalıklarını önlemesi sayılabilir. Birçok Avrupa ülkesinde, Amerika'da faydaları yıllardır bilinen ve kullanılan bir besindir.

BESİN DEĞERİ YÜKSEK

Kinoa kendi yemişlerinden elde edilen bir tahıl türüdür. Besin değeri yüksek olan bu tahıl, çok eski yıllardan beri yerli insanlar tarafından Bolivya, Alp Dağları gibi bölgelerde yetiştirilmektedir. Çok sıcak ve çok soğuk havalara dayanıksız bir tahıldır. Bu nedenle yetiştirilme bölgeleri oldukça kısıtlıdır. Arpa ve pirinç gibi pişirilip tüketilebilir.

Glutensiz, yüksek proteinli ve dokuz temel amino asidi içeren bir bitkisel gıda maddesidir.
B vitamini, E vitamini, magnezyum, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum ve çeşitli antioksidan maddeler içerir. Kolesterolü dengelemesi ve kötü kolesterolü düşürmesi kinoa faydaları arasındadır. Bir fincan kinoa 8 gram protein içermesi sebebiyle vejeteryanlar yani et tüketmeyen kişiler için de iyi bir protein kaynağıdır.KAN ŞEKERİNİ YÜKSELTİR

Magnezyum, potasyum ve çinko gibi mineraller ile özellikle kadınlarda demir eksikliği oldukça sık görülen bir durumdur. Kinoa özellikle yüksek oranda magnezyum bulundurur. Bunun sonucunda vücudun magnezyum başta olmak üzere potasyum, çinko ve demir gibi mineral ihtiyacını karşılar.

Magnezyum kan damarlarının rahatlamasına yardım eder ve bunun sonucunda migren rahatlatılabilir. Aynı zamanda magnezyum sayesinde kan şekeri kontrol edilir. Vücuda enerji verir ve sağlıklı kemik ve dişlerin oluşumu desteklenir. Kinoa da iyi bir magnezyum kaynağı olması sayesinde sağlık açısından oldukça önemlidir.

Kalp damar hastalıklarını önlemeye yardım etmesi kinoa faydaları arasındadır.

Sindirim sistemini düzenlemeye yardım eder.

Yüksek tansiyona iyi gelir.

Kinoa yüksek oranda demir içerir. Demir sağlıklı kırmızı kan hücrelerine sahip olmaya yardım eder. Aynı zamanda demir minerali sayesinde hücrelerden kaslara oksijen taşınır.Beyin kandaki oksijenin yaklaşık yüzde 20'sini alır ve beyin fonksiyonlarını destekler. Bu nedenle vücuda demir alınması için kinoa tüketilmelidir.KİLO VERMEYE YARDIM EDER

Kilo vermenin birçok yolu vardır. Az kalori içeren besinler tüketmek, iştah kapatan yiyecekler yemek yada metabolizmayı hızlandıran besinler tüketmek de bunlardan bazılarıdır. Kinoa kalorisi düşük bir besin değildir. Fakat yüksek oranda protein ve lif içermesi sebebiyle daha az yemek yemeye sebep olur. Kino tüketilerek vücuda yüksek oranda lif alınır, bunun sonucunda kan şekeri düşmesi ve sürekli yemek yeme durumu engellenmiş olur. Ayrıca içeriğinde yüksek protein sayesinde kişiler uzun süre tokluk hissi yaşar.HASTALIKLARA KARŞI KORUMA SAĞLAR

Kinoa birçok tahılın neredeyse iki katı kadar lif içerir. Lif içeriği sebebiyle en çok bilinen faydası kabızlığa iyi gelmesidir. Sindirim sistemini rahatlatarak kabızlığa fayda sağlar. Aynı zamanda yüksek tansiyon ve şeker hastalığı riskini azaltarak kalp hastalığına yakalanma riskini de azaltır. Ayrıca yüksek oranda lif içeriği hemoroid riskini de azaltır. Basur rahatsızlığı olanlar kinoa tüketebilir. Kolesterol ve glikoz düzeylerini düşürmesi ile birlikte daha uzun süre tokluk hissi sağlar.

Glütensiz diyet uygulayan yada glütensiz yiyecek yiyen kişiler için ideal bir besindir. Glütensiz diyet uygulayan kişilerin dışında çölyak hastalığı olan kişiler de glüten içermeyen yiyecekler tüketmelidir. Kinoa glüten içermemesi sebebiyle çölyak hastaları için de ideal bir besindir. Yulaf gevreği tüketmeyen kişiler kinoa gevreği tüketebilir. 

12.12.2016 - 24664İlgili Diğer Yazılar
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?
Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?
Bireysel Emeklilikte Otomatik Katılım Sistemi ile Tanışın
"Havuz ve denizden değil tedbirsizlikten korkun"
"Havuz ve denizden değil tedbirsizlikten korkun"
Covid-19
Covid-19'a karşı ilk yerli sentez ilaç
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]