Kulak Estetiği

Köşe yazarlarımızdan Op.Dr. Bülent Cihantimur bu ay sizlere Kulak Estetiğinin püf noktalarını anlatıyor.

Kulak Estetiği
İple Kulak Estetiği

Kepçe kulak ameliyatı yıllardır yapılan bir ameliyattır. Bende son 10 yılda yüzlerce yaptım. Kulak arkasında bir kesi yapılır, kıkırdak geriye doğru katlanır, cilt kapatılır, kulak sarılır ve en az 10-15 gün sargılı kalır.

İple yapılan teknikte ise kulak arkasından özel bir alet ve bir ip yardımı ile hiç kesi yapmadan kulak geriye doğru katlanır. Kesi olmadığından sonrasında pansuman, bandaj gerekmiyor, iz olma ihtimali sıfır. Yaklaşık 15-20dk içende lokal anestezi ile yapılıyor. Sadece kulağınızı korumak amacıyla üzerine bir saç bandı takılıyor.

İmkansız gibi geliyor değil mi? Evet tüm hastalarıma da öyle gelmişti zaten. Hepsi böyle bir şey nasıl olabilir, biz başka yerlere sorduk bu imkansız dediler diye bana geri döndüler. Ama hepsi 15dk sonra kendileri ellerindeki aynadan gördüklerine inanamadılar. Bildiğim kadarıyla Türkiye'de ilk ve tek benim uyguladığım bu yöntem bilinen tüm ameliyatlar içinde en etkili sonucu veren ve en konforlu olanıdır. Hele bir de bu ameliyatı isteyenlerin çocuk olduğunu göz önüne alırsanız; Harika bir şey.

Kulak Estetik Ameliyatı

En sık kulak boyutunu küçültme ya da kepçe durumunu düzeltmek amacıyla yapılır. Plastik Cerrahide kulak kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olması durumuna "kepçe kulak" veya "yelken kulak" (protruding ear) adı verilmektedir.

Kulak kepçesindeki Y şeklindeki kıvrımın yetersiz gelişmesi ya da düz olası, genellikle temel sebeptir. Günümüzde pek çok kişinin özellikle okula yeni başlayan çocukların en büyük komplekslerinden biri olan bu durum, kültürden kültüre farklılık gösterir. Kepçe kulak batı toplumlarında alay konusu olmasına karşılık, Japonlarda sevimlilik ve güzellik belirtisi olarak kabul edilir.

Kepçe kulak halk arasında olması gerekenden daha büyük kulak olarak algılanır. Gerçekte bu doğru değildir. Kepçe kulak ile normal kulak arasında pek büyüklük farkı yoktur. Esas sorun kepçe kulakta kıkırdağın kıvrık olması gereken bazı kısımlarının düz olmasıdır. Bunun sonucunda kulak kepçesi ile baş arasında normalden daha fazla bir açı oluşur ve kulak öne doğru kıvrıktır. Kıkırdağın özellikle kulak kepçesinin üst kısmı normale göre daha düzdür.

Kepçe kulak estetik ameliyatı bayan hastalar tarafından özellikle saçlarını toplayamama ya da topuz yapamama yakınması ile gündeme getirilir. Erkeklerde ise yine saçını kısa kestirememe en çok belirtilen sebeptir.

Doğuştan ya da ailesel olabilen kepçe kulak, herhangi bir sebebe bağlı oluşmaz. Herhangi bir hastalık ya da bozukluk belirtisi değildir. Çocuk okul çağında ise aile, kepçe kulak durumunun çocuklarını etkileyip etkilemediğini araştırmalıdırlar. Çünkü bazen çocuk bunu dile getiremez ve ruhsal bunalıma girebilir. Eğer çocuğunuz bu durumdan şikayet ediyorsa mutlaka bu konuyu önemseyiniz. Ancak çocuk bu durumdan şikayetçi değilse aile acele etmemeli, çocuğu ameliyata zorlamamalıdır. Çünkü kulak ameliyatı her devrede yapılabilir. Özellikle tedaviyi ve ameliyatı kendi isteyen çocuklar tedavi sırasında daha uyumlu olmaktadırlar. Çocuklarda 7-9 yaşında bu işlem yapılabilir.

Detaylı bilgi için;

Telefon: 444 77 07
 

12.1.2011 - 4097

Op.Dr. Bülent Cihantimur
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler İçin Tıklayınız.
Kulak Estetiği Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Filiz Torun dedi ki;
8.3.2011

Hayal Oktay dedi ki;
1.2.2011

Fırat Yılmaz dedi ki;
20.1.2011

İlgili Diğer Yazılar
Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu
Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu
Burcunu Söyle Estetiğini Seç
Burcunu Söyle Estetiğini Seç
Kulak Sağlığınızı Korumak İçin Kulaklarınızı Temizlemeyin!
Kulak Sağlığınızı Korumak İçin Kulaklarınızı Temizlemeyin!
Gençlerin Kulakları Çınlıyor!
Gençlerin Kulakları Çınlıyor!
Gıdığınız Sarkmasın!
Gıdığınız Sarkmasın!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]