Makyaj Yaparken Kaçmanız Gereken 3 Tehlike!

Güzel ve sağlıklı görünmeye çalışırken olmasını isteyeceğiniz en son şey sağlığınızın bozulması veya kötü görünmektir.

Makyaj Yaparken Kaçmanız Gereken 3 Tehlike!

Hepimiz her gün güzellik arayışı içinde onlarca ürün kullanıyoruz. (veya şöyle diyelim; uykusuz görünmemek için…) Doğrusu, iyi dinlenmiş, güzel veya daha genç görünme çabalarımız 30 milyar dolarlık dev bir endüstri… Ancak güzel görünme yolunda gizlenmiş bazı tehlikeler var. İşte bu 3 tehlikeden kaçınmanız için gereken yol haritası…

Risk 1: Bakteri Deposu Makyaj Reyonları

Çok az şey, genç ve güzel, temiz yüzlü, şık kıyafetler içindeki satış elemanlarıyla dolu büyük bir alışveriş merkezindeki ışıltılı kozmetik bölümü kadar göz alıcı olabilir. Ancak görünüşe aldanmayın. Denenmek için sizi çağıran tüpler, kutular ve şişeler sizden önce gelen müşterilerin bakterileriyle dolup taşıyor. O ışıltılı test ürünlerinin, göz nezlesi, grip ya da nezleden muzdarip veya tuvaletten sonra ellerini yıkamamış yüzlerce bayan tarafından ellendiğini unutmayın.

Bilmeniz Gerekenler

Makyaj reyonlarında yapılan 2 yıllık bir araştırma, test ürünlerinin tamamına staphylococcus aureus, streptokok ve koli basili gibi bakteriler bulaşmış olduğunu ortaya çıkardı. Ayrıca mağazalar, şık ve pahalı dükkanların bulunduğu işlek ve ünlü alışveriş caddelerinin birinde olduğunda da sonuç aynıydı.

Ne Yapabilirsiniz?

Tek Kullanımlık Aplikatör Edinin: Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza değecek olan herşey için kullanın. Rujları denerken çubuğu veya aplikatörü herkesin dokunduğu üst kısma değil de yan kısma sürün. Dudak parlatıcılarında ise birazını boşa sıkın, daha sonra sıktığınızda geleni ise aplikatörle uygulayın.

Rujları, Kalem ve Fırçaları Dezenfekte Edin: Sprey alkol kullanın. (satış elemanından isteyin veya kendinizinkini kullanın). Far, allık ve pudraları kullanmadan önce üstlerini kağıt mendille sıyırın ve pamukla uygulayın.

Kendi Rimelinizi Götürün: Eğer orada makyaj yaptırıyorsanız kendi rimelinizi yanınızda taşıyın.

Haftasonları Denemeyin: Araştırmaya göre en yüksek bakteri seviyeleri haftasonları görülüyor… En az bulaşım ise Perşembe öğleden sonraları…

Risk 2. Kirpik Uzatma Ürünleri

Eczane raflarındaki, daha uzun kirpiklere kavuşmayı vaat eden o ürünleri hiç gördünüz mü? Evet, bu bir saçmalık. Doğanın yapamadığı hiçbir şeyi tezgah üstü ürünler yapamaz. Yani bu ürünlerle aldığınız en büyük risk bir cüzdan dolusu para kaybetmek.

Ama hipotrikozis (kirpik azlığı) için kullanılan ve gerçekten işe yarayan Latisse adında reçeteli bir ürün bulunuyor. Bir göz doktoru glokom hastaları için ilacı kullanırken ilacın yan etkilerinden birinin kirpikleri gürleştirerek uzatmak olduğunu fark etmiş. Kirpiklerin dökülmeden önce uzama sürelerini uzattığı düşünülüyor.

Bilmeniz Gerekenler

Bu ilacın tek yan etkisi daha dolgun ve uzun kirpiklere kavuşturmak değil. Gözlerde kızarıklık, gözdeki damarların kabarması, göz çevresinin morarması, irisin renk değiştirmesi, yanma ve iltihaplanmaya da neden olabilir. (bunlar tehlikeli olabilir).

Ne Yapmalısınız

Her ilaçta olduğu gibi bunda da ilacın faydalarını ve yan etkilerini güvendiğiniz bir doktorla konuşmalısınız. Ve bu ürünü yalnızca doktorunuzun verdiği reçeteyle (ve onun kontrolünde) kullanın. İnternet üzerinden veya spalardan almayın. İlacı mutlaka doktorunuzun gözetiminde kullanın.

Risk 3: Derinizin Rengini Açan Ürünler

Birçok kadın, genellikle hamilelik, menopoz veya akne izlerinin neden olduğu koyu lekelere çözüm arıyor. İşe yaradığı iddia edilen birçok ürün de var ancak bu ürünler çözdükleri problemlerden daha ciddilerine de yol açabilirler.

Bilmeniz Gerekenler

Deriyi pürüzsüzleştiren çok etkili bir reçeteli ilaç bulunuyor; cildinizde koyu lekelerin oluşmasını sağlayan melanini durduran “hidrokinon”… Ancak fazla kullanımı veya beraberinde düzensiz ürünler kullanılması cildin mavi-gri renge dönmesine neden olabilir. Doktorlar hidrokinon yüzünden cilt renginin değişme şikayetlerinin giderek arttığını belirtiyor.

Klobetazol gibi yüzeysel kullanımlı steroidlerin de aynı zamanda cilt tonunun dengelenmesine yardımcı olduğu bilinir ancak cildin aşırı derecede incelmesi, yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri ve bağışıklık problemlerini tetikleyebilecek ciddi yan etkileri vardır.

 Ne Yapabilirsiniz?

Etiketi Okuyun: %2’den daha fazla hidrokinon içeren herhangi bir ürün doktor tarafından verilmedikçe kullanılmamalıdır ve yalnızca doktorun gözetiminde kullanılmalıdır.

Kaçak Ürünlerden Kaçının: Tehlikeli miktarlarda hidrokinon veya cıva ve arsenik gibi zararlı kimyasallar içerebilirler. Şüphe çekicek kadar düşük fiyatlı veya etiketinde içeriklerini yazmayan ürünlerden kaçının.

Lazer Tedaviler

Lazer uygulamaları, kullanacağı aletler ve cildiniz hakkında tecrübesi ve bilgisi olan sertifikalı bir doktor tarafından yapıldığı sürece pürüzlü ciltleri tedavi etmede güvenli ve etkili bir yoldur.

Dr. Mehmet Öz

17.6.2011 - 8272

Prof.Dr. Mehmet Öz
Prof.Dr. Mehmet Öz'ün Yazdığı Tüm Makaleler
Prof.Dr. Mehmet Öz'ün Yazdığı Tüm Makaleler İçin Tıklayınız.
İlgili Diğer Yazılar
Güneşin zararlı etkilerine karşı önleminizi alın
Güneşin zararlı etkilerine karşı önleminizi alın
Kozmetik Ürünlerin Vücudumuza Ne Yaptığının Farkında Mısınız ?
Kozmetik Ürünlerin Vücudumuza Ne Yaptığının Farkında Mısınız ?
Karadutla Yaşlanmayı Geciktirin
Karadutla Yaşlanmayı Geciktirin
Sivilceden Kurtulmanın En Basit Yolu
Sivilceden Kurtulmanın En Basit Yolu
Saç Dökülmesine Karşı Bu Kürü Uygulayabilirsiniz
Saç Dökülmesine Karşı Bu Kürü Uygulayabilirsiniz
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]