Televizyon Kilo Aldırıyor

Televizyon izlerken yemek yemenin kilo almaya neden olan alışkanlıklardan biri olduğunu ortaya çıktı.

Televizyon Kilo Aldırıyor
 Ondokuz Mayıs Üniversitesi (Omü) Samsun Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Aliye Özenoğlu, televizyon izlerken ne kadar yemek yenildiğine dikkat edilmediğini, bunun da obeziteyi arttırdığını belirtti.

Özenoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle ev hanımlarının obezite ile karşı karşıya kaldığını vurgulayarak, şunları söyledi:

"Ev hanımları ev işlerini tamamladıktan sonra genellikle televizyon programları izliyor. Bazen kendilerini öyle kaptırıyorlar ki televizyondan ayrılmak istemedikleri için bütün işlerini de televizyon başında görüyorlar. Televizyon başında oturdukları yerde yemek yapıyor ya da yemeklerini burada yiyorlar. Oysaki televizyon izlerken yemek yemek de kilo almaya neden olan alışkanlıklardan biridir. Televizyon izlerken dikkatimiz yemekte değil, televizyon ekranındadır. Bu yüzden ne kadar yediğimizi algılayamayız. Üstelik dikkatimizi yemeğe vermediğimiz için yemeğin lezzetinin bile keyfine varamayız. Film izlerken yenen cips veya maç izlerken yenen çerezlere dikkat edilmelidir. Bu yiyecekler karbonhidrat ve yağ içeriği fazla olduğu için yüksek kalorilidirler. Bu nedenle televizyon karşısında yemek yeme alışkanlığından vazgeçilmelidir. Aynı zamanda televizyon başında uzun süreli kalmak hareketsizliği de artırdığı için kilo alımı daha da hızlı oluyor. "

Yemek yeme miktarını büyük oranda çevresel faktörlerin de etkilediğini ifade eden Özenoğlu, dışarıda yenilen yemeklerde tabakların, yemek sunumlarının, ışıkların, renklerin ve kokuların kilo aldıran etkenler olduğuna dikkat çekti.

Aile bireyleri veya arkadaşlarla dışarıda yenilen yemeklerde masada daha uzun süre kalınmasının fazla yemeye neden olduğunu da vurgulayan Özenoğlu, şunları kaydetti:

"Dost sohbetlerinde masa başında yenilen yemekler fazla yemenize neden olur. Ne kadar yediğinizin farkına varmakta zorlanırsınız. Bu gibi durumlarda masada yemeğe başlayan en son kişi olmaya özen gösterin. Yemek yeme temponuzu düşürmek için her lokmadan sonra çatal, bıçağınızı sofraya bırakın. Ne kadar yiyeceğinize önceden karar verin. Ayrıca masada sürekli değişen tabaklar dahi kilo alımıza neden oluyor. Temizlenmiş bir tabakla, doygunluk arasında direkt bağlantı vardır. Tabaklar yenilendikçe ve büyüdükçe, içine koyduğunuz yiyecekler az görünüyor. Halbuki normal bir kase veya servis tabağının içinde yiyecekler daha makul büyüklükte görünür. Ayrıca yemek yenilen yerin atmosferi, orada daha uzun süre kalmanıza ve daha fazla sipariş verip çok yemenize neden olabiliyor. Hafif bir aydınlatma ve huzur veren bir müzik kişinin kendini sakin ve huzurlu hissetmesini sağladığı için masada uzun kalınmasına neden olabiliyor. Bu da daha fazla yemeye neden oluyor. " - Samsun

25.1.2014 - 13689

İlgili Diğer Yazılar
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
Beynin
Beynin 'Doydum' Sinyalinden Önce Midenizi Çok Doldurmayın
Kanserden Korunmak İçin Hayvansal Yağlardan Uzak Durun
Kanserden Korunmak İçin Hayvansal Yağlardan Uzak Durun
Diyetisyen Canan Aksoy: Tavuk Etini Gönül Rahatlığıyla Tüketebiliriz
Diyetisyen Canan Aksoy: Tavuk Etini Gönül Rahatlığıyla Tüketebiliriz
Kötü Beslenme Alışkanlıkları
Kötü Beslenme Alışkanlıkları 'Ömrü Kısaltıyor'
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?
Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?

 

[Hata Bildir]