Yiyecek Paketlerine, Sigara Paketi Gibi Uyarılar Gelecek!

Son 12 yılda diyabetin hızla arttığına dikkat çeken Sağlık Bakanlığı, diyabete neden olan etkenlere dikkat çekmek için bir dizi kampanyaya hazırlanıyor.

Yiyecek Paketlerine, Sigara Paketi Gibi Uyarılar Gelecek!

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Turan Buzgan, Antalya'nın Belek beldesinde düzenlenen 32. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kongresi'nin açılış oturumunda yaptığı konuşmada, ilki 1998 yılında yapılan, ikincisi de geçtiğimiz aylarda tamamlanan Türkiye Diyabet Epidemiyolojisi Çalışması'nın (TURDEP-2) ön sonuçlarına göre, Türkiye'de obeziteye ve fiziksel aktivitelerin azalmasına bağlı diyabet hastalığının görülme sıklığında çok yüksek bir artış olduğunun belirlendiğini bildirdi.


Sağlık Bakanlığı'nın yürüttüğü çalışmalar sayesinde bulaşıcı hastalıkların sorun olmaktan çıktığını ancak diyabet gibi kronik hastalıkların görülme sıklığının arttığını belirten Buzgan, çeşitli sağlık sorunlarına ilişkin ulusal programlar ve kampanyalar düzenlenerek, bu sorunlara kamuoyunun dikkatinin çekildiğini anlattı.


Buzgan, tütün kullanımını azaltmaya yönelik uluslararası sözleşmenin Türkiye tarafından imzalanmasından sonra kanun değişikliği yapıldığını ve tütün kullanımına ilişkin önemli kısıtlamalar getirildiğini hatırlattı. Özellikle kahvehanelerde tütün kullanımı yasağının iptal edilmesiyle ilgili Danıştay’ın Anayasa Mahkemesi’ne başvurusu bulunduğunu anımsatan Buzgan, ''Henüz sonuçlanmadı ama sıkıntı çıkmayacağını ümit ediyoruz'' dedi.


Obezite üzerinde çalışmalara başlandığına değinen Doç. Dr. Turan Buzgan, tütün kullanımı ve el yıkamayla ilgili kampanyaların ardından obeziteyle ilgili de bir kampanya başlatılacağını açıkladı.


Buzgan, Türkiye Ulusal Diyabet Kontrol ve Eylem Planı'nın taslak halinde hazır hale geldiğine işaret ederek, ''Plan üzerinde çalışmalarımızı tamamlayarak, 2011 Ocak ayında kamuoyuna açıklamayı hedefliyoruz'' diye konuştu. Buzgan, TURDEP 2'ye Sağlık Bakanlığının önemli destek sağladığını vurgulayarak, şu bilgileri verdi:


''Sonuçlar açıklanacak ama 20 yaş üstü bireylerde diyabetin 12 yıl öncesindeki yüzde 7,2'den yüzde 13'e ulaşmış olduğunu gördük. Oldukça çarpıcı bir artış var. Geçtiğimiz hafta bu konu Sayın Bakan'ın da katıldığı toplantıda enine boyuna görüşüldü. Öncelikle toplumu bilgilendirmek için çalışmalar yapılması kararlaştırıldı. Sigara paketlerinde olduğu gibi yüksek kalorili besinlerin ambalajlarına da tüketiciyi uyarıcı mesajlar konulması planlanıyor.


Zaten bu, obeziteyi kontrol programında da yer almıştı. Başbakanlık genelgesinde de bu yayımlandığı için bir gerekçemiz de var. İkincisi, yemek menülerinde yiyeceklerin yanına kalori bilgilerinin konulmasının zorunlu hale getirilmesi. Bir diğeri, okullarda klasik beden eğitimi dersi yerine egzersiz saatlerinin konulması. Bir başkası da kitle iletişim araçlarında diyabet ve obeziteye dikkati çeken konuların işlenmesi. Diyabet ve obezite önleyici olarak pazarlanan ürünlerin kontrol altına alınması gibi bir çalışmamız da olacak.''

 

4.12.2010 - 3187İlgili Diğer Yazılar
Öğr. Gör. Özlem Karagöl: Entübasyondan korkmayın
Öğr. Gör. Özlem Karagöl: Entübasyondan korkmayın
Erzurum Şehir Hastanesi 1.5 yılda 1 milyon 250 bin hastaya hizmet verdi
Erzurum Şehir Hastanesi 1.5 yılda 1 milyon 250 bin hastaya hizmet verdi
Hareket problemleri oluşmadan tespit edilebilecek
Hareket problemleri oluşmadan tespit edilebilecek
Kurbanlık ile ilgili uzmanlardan uyarı
Kurbanlık ile ilgili uzmanlardan uyarı
Cumhurbaşkanı Erdoğan
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tavsiye ettiği lezzetin dalından sofaya yolculuğu başladı
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]