Trans Yağ Nedir?

Trans yağlar insan hayatı için gerekli değildir ve genellikle sağlığı iyi yönde desteklemez. Trans yağ tüketmek kötü LDL kolesterol seviyesini arttırır ve iyi HDL kolesterol seviyesini azaltır ve böylece koroner kalp damar hastalıkları ve inme riskini arttırır.

Trans Yağ Nedir?

Trans Yağ Nedir?

Trans yağlar sentetik olarak yapılır, bunlar doğal olarak oluşmaz. Trans yağlar sıvı bitkisel yağları katı yağ yapabilmek için onlara hidrojen eklenme işlemi olan endüstriyel bir süreçle meydana getirilir. Bunlar ayrıca kısmen hidrojenlenmiş yağlar olarak da bilinir.

Trans yağlar tekli doymamış ya da çoklu doymamış olabilir fakat hiçbir zaman doymuş olmaz. Bir trans yağ trans-izomer yağ asitleriyle bir doymamış yağ çeşididir. Bu yüzden trans yağlar doymuş yağlardan daha az hidrojen atomuna sahiptir.

Trans yağlar insan hayatı için gerekli değildir ve genellikle sağlığı iyi yönde desteklemez. Trans yağ tüketmek kötü LDL kolesterol seviyesini arttırır ve iyi HDL kolesterol seviyesini azaltır ve böylece koroner kalp damar hastalıkları ve inme riskini arttırır.

Uzmanlar kısmen hidrojenlenmiş yağlardan olan trans yağların sağlığınıza doğal olarak oluşan yağlardan daha kötü olduğunu söylemektedir.

Trans yağlar çok tercih edilmektedir çünkü gıda firmaları bunun kullanımını kolay üretimini de ucuz bulmaktadır. Bunlar ayrıca uzun süre dayanmakta ve yiyeceğe iyi bir tat vermektedir. Trans yağlar ticari tavalarda birden çok kez kullanılabildiği için fast food restoranlarında çok fazla tercih edilir. Dünyada birçok şehir trans yağ kullanan imalathaneleri ve restoranları durdurmaya çalışmaktadır.

Trans Yağlar Genel Olarak Nerede Bulunur?

• Kızartma türü yiyeceklerde
• Tatlı çöreklerde
• Tart, pasta, bisküvi, pizza hamuru, hamur işi, kraker, bazı margarinler, katı yağlar ve birçok fırınlanmış yiyecekte bulunur.

Eğer besin etiketinde kısmen hidrojenlenmiş yağlar yer alıyorsa bu o yiyeceğin trans yağ içerdiği anlamına gelir. Amerikan Kalp Vakfı(The American Heart Association) trans yağları tüketiminizin toplam kalori alımının %1’i aşmaması gerekmektedir.

Atkins diyeti doymuş yağın gereğinden fazla kötü yağ olarak düşünüldüğünü söylemektedir. Atkins diyeti ayrıca trans yağların damar hastalıkları geliştirmede çok daha fazla önemli bir rolü olduğunu eklemektedir.

Trans yağlar ihtiva eden yiyecekleri çok tüketen kadınlarda endometriozis hastalığı riskinin daha fazla olduğu bildirildi.

Tedavisi olmayan ve kısırlığa sebep olabilen endometriozisten korunmak için Omega-3 yağları açısından zengin ton, somon ve ceviz gibi gıdaları tüketmenin ise faydalı olduğu belirtildi.

Human Reproduction dergisinde yayımlanan, 70 binden fazla Amerikalı hemşire üzerinde yapılan araştırmada, omega-3 yağ asitleri bakımından zengin besinler tüketenlerin endometriozise yakalanma ihtimallerinin yüzde 22 daha az olduğu saptandı.

Buna karşılık, trans yağlı gıdalarla bolca beslenenlerin endometriozise yakalanma risklerinin yüzde 48 daha fazla olduğu belirlendi.

Trans yağların kalp-damar hastalıkları riskini de artırdığı biliniyor. Trans yağlar en çok margarinlerde, kraker gibi hazır gıdalarda ve özellikle fastfood lokantalarındaki kızartılmış gıdalarda bulunuyor.

Endometriozis hastalığında rahmin iç dokusu rahim dışında gelişiyor ve bazen bu doku diğer organlara yapışıyor.

Araştırmacılar, bunun yağlarla endometriozis arasında ilişki kuran ilk araştırma olmasından hareketle daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu söylediler.
 

25.03.2010 - 1035

Trans Yağ Nedir? Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Metin Aydemir dedi ki;
trans yağlar bu kadar zararlı idiler,neden bugüne kadar kullanmamıza izin verildi?bu insanlara yazık günah değilmi? bilgiler için teşekkürler.
17.03.2011

Nargiza Aslanova dedi ki;
Birçok yağların üzerinde 'trans yağ içermez' yazıyor.. O zaman bunların hepsi yalan... Çünkü az miktarda olsa da hepsinde varmış.. Bilgi için teşekkürler.
14.01.2011

Emre Balkes dedi ki;
Hidrojene yağlar derken bütün hidrojene yağlar trans yağ değildir birçok yağ firması üretimini insan sağlığını minimum etlikeyecek spek değerlerine göre üretim yapmaktadır. Tabiki fazlası zarar...
18.12.2010

Adilkoca dedi ki;
ben kalp ameliyatı olmuş biriyim taransyagları( paket yagları çok tüketiyordum) beni aydınlattınız teşekkür ediyorum(bizleri hazır paket yaglardaki) trans yag yoktur ) ibaresi olan yaglar hakkında aydınlatırsanız çok sevinirim yiyebilirmiyiz teşekkür ederim
09.12.2010

Yiğit Kural dedi ki;
merhaba bır soru sormak ıstıyorum kolestrolum 300 lerde ve alısverıs yaparken trans yağ 0.2 den kucuktur gıbı ıbareler oluyor aldıklarımda alısverıs yaparken bunla ılgılı nelere dıkkat etmem gerekır?
09.12.2010

Hasan Beşir dedi ki;
Teşekkürler Bİlgilendirdiğiniz İçin Saolun Çok Makbule Geçti Elleriniz Dert Görmesin...
03.11.2010

Ece Ercan dedi ki;
ben daha 5. sınıfa gidiyorum ve trans yağının ne kadar kötü bir şey olduğunu yeni fark ettim bilgilendirme için teşekkürlerrrr
09.10.2010

Burçak Hakgüden dedi ki;
ben artık trans yağının ne kadar zararlı olduğunu anladım ve trans yağı olan yemekleri yemiğicem...
29.09.2010

Cengiz Güvenol dedi ki;
gerçek bilgilendirme için teşekkürler.
10.09.2010

İlgili Diğer Yazılar
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
Suyun Mucizevi Sırları
Suyun Mucizevi Sırları
Omega-3 Her Derde Deva
Omega-3 Her Derde Deva
Siyah Üzümün Faydaları Saymakla Bitmiyor
Siyah Üzümün Faydaları Saymakla Bitmiyor
Sonbaharda Beslenme Nasıl Olmalı?
Sonbaharda Beslenme Nasıl Olmalı?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Akciğeri Temizleyen Gıdalar
Akciğeri Temizleyen Gıdalar
Kanser Köpeğin Uyutulmadan Önce Yaşadığı Mükemmel Son Gün
Kanser Köpeğin Uyutulmadan Önce Yaşadığı Mükemmel Son Gün
Evlilik Korkusunun Nedenleri
Evlilik Korkusunun Nedenleri
Çok Acayip Organ Nakilleri
Çok Acayip Organ Nakilleri

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]