Bisfenola Adı Verilen Bir Madde Şişmalığa Neden Oluyor!

Günümüzde özellikle plastik, naylon, polyester ve PVC gibi maddelerin üretilmesinde etkin rol oynayan ve dünyada 3 milyon ton civarında üretilen ''Bisfenol A''nın, insanda şişmanlığa yol açan metabolik bozuklukların nedeni olabileceği bildirildi.

Bisfenola Adı Verilen Bir Madde Şişmalığa Neden Oluyor!

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Biyokimya Klinik Şefi Prof. Dr. Necat Yılmaz, Bisfenol A'nın zararsız gibi görünen kadınlık hormonuna çok benzer (ksenöstrojen) sentetik bir yapıya sahip olduğunu, bu kimyasalın özellikle plastik sanayisinde yer aldığını, ayrıca diş protezi ve kaplamasında, biberonda, berrak plastik mutfak gereçlerinde kullanıldığına dikkati çekti.

Plastik sanayisinde bu maddenin yıllık 6 milyar pound gibi bir dünya çapında üretim değerine sahip olduğunu, yeni doğmuş bir bebeğe kadar, insan yapımı kimyasalların bulaşmadığı tek bir canlının kalmadığını ifade eden Prof. Dr. Yılmaz, ''İnsan vücudunda 300'den fazla kimyasal madde tespit edilmiştir. İşin kötü tarafı en büyük üretim hacmine sahip kimyasalların yüzde 90'a yakın kısmının güvenilirliği, hala kesin olarak bilinmemektedir'' dedi.

Son yıllarda yapılan araştırmaların Bisfenol A gibi kimyasalların insan ve hayvanlarda hormon sistemine ciddi zararlar verdiğinin bilindiğini, hormonların bozulmasının yalnızca üremeyi değil, vücut gelişimini ve davranışları da etkilediğini anlatan Prof. Dr. Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Örneğin erkeklerde, testosteron hormonunun beyine etki etmesini engeller, ayrıca kadınlık hormonu olan östrojenik etkilere de sahiptirler. Araştırmacılar, Amerikan çevre koruma ajansının, US Environmental Protection Agency, önerdiği günlük dozların altında bile Bisfenol A nın beyinde östrojen hormonunun etkilerini bozduğunu göstermişlerdir.

Bu konudaki çalışmalar Yale Üniversitesi araştırmacıları tarafından saygın tıp dergileri Endocrinology ve PNAS da yayınlanmıştır.

Bisfenol A bu özelliklerinden dolayı en yaygın ve en çok araştırılan hormon dengesini bozan kimyasal olma unvanını da kazanmıştır. Üreme sistemindeki bu olumsuz etkilerinin yanısıra Bifenol A aynı zamanda metabolizmayı da bozucu etkilere sahiptir.

Bu konuda ABD Cincinnati Üniversitesi araştırmacıları 2009 yılı mayıs ayında Mol Cell Endocrinol dergisinde yayınladıkları çalışmada Bisfenol A'nın insanda şişmanlığa yol açan metabolik bozuklukların nedeni olabileceğini gösterdiler. Yağ dokusundan faydalı bir hormon olan Adinopektin salgısını azaltıp aksine, zararlı iltihabi olaylara yol açan intelökin-6 ve TNF alfa adlı zararlı moleküllerin kandaki düzeyini artırdığını gösterdiler.

Kısacası Bisfenol A çağımızın salgını olan Metabolik Sendromun nedeni olabileceğini iddia ettiler. Bu konudaki başka kanıtlarda yine aynı üniversiteden geldi. Bisfenol A'nın meme ve prostat kanserinin tedavisini engellediğini bu yıl yayınlanan çalışmalarda gösterdiler.''

 

14.8.2010 - 1909İlgili Diğer Yazılar
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
Eskişehir
Eskişehir'de yeni doğum yapan acil sağlık çalışanlarına özel "anne istasyonu" uygulaması
Koronavirüse karşı pul biberli çorba tüketin
Koronavirüse karşı pul biberli çorba tüketin
Enerji deposu
Enerji deposu 'kurut' alıcılarını bekliyor
Korona virüs "ekşi mayalı" ekmeğe rağbeti artırdı
Korona virüs "ekşi mayalı" ekmeğe rağbeti artırdı
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]