Her yıl tatilde, 5 kilo alıp dönenlere formül!

Doç. Dr. İsmet Tamer, yolculuk ve tatilde beslenme konusunda dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgi verdi.

Her yıl tatilde, 5 kilo alıp dönenlere formül!

BESLENME İLKELERİNİZİ YENİDEN KENDİNİZE HATIRLATIN

Bazı beslenme ilkelerini tatile ya da yolculuğa çıkmadan önce kendimize yeniden hatırlatmamız gerektiğini belirten Tamer, "Planlarımızı bu ilkelere göre yaparsak, hem bütün bir yıl boyunca sağlıklı ve dengeli beslenmek için verdiğimiz emekler boşa gitmemiş olur, hem de ek başka sağlık sorunları ile mücadele etmek zorunda kalmayız." şeklinde konuştu.

PROTEİNDEN ZENGİN GIDA PAKETİ HAZIRLAYIN

Herbalife Beslenme Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. İsmet Tamer, "Yolculuğa çıkmadan önce besin değeri yüksek, proteinden zengin, kalorisi nispeten düşük, sindirimi kolay ve sıcak havada kolay bozulmayacak yiyeceklerden bir paket hazırlamakta yarar var. Yolculuk boyunca 2-3 saatte bir önceden hazırladığımız bu sağlıklı ve hafif atıştırmalıklar tüketilebilir, böylece hem açlık hissi bastırılmış, hem protein desteğiyle yol yorgunluğu azaltılmış hem de etrafta yüksek kalorili besin sunan alışılmadık lokantalardan uzak kalınmış olur. Eğer böyle bir imkanınız yoksa hazır protein, enerji barları ya da sağlıklı atıştırmalık çerezler de yardımcı olabilir." dedi.

SICAK HAVAYA DAYANIKLI YİYECEKLER TÜKETİN

"Yanımıza aldığımız yiyeceklerin sıcağa dayanıklı olması ya da soğutucu içinde taşınması çok önemli! Aynı şey, yolda ya da gidilen yerlerde sunulan yiyecek seçenekleri için de geçerli. Özellikle tavuk, balık, et türü besinler, açık süt ve süt ürünleri sıcakta uzun süre dışarıda bekletilmesi durumunda bozulabilir. Marketlerde, mola yerlerinde az tercih edildiği için paketli bile olsa rafta son kullanım tarihi geçmiş olabilecek ürünler bulunabilir. Bu sebeple dışarıdan yiyecek satın alırken dikkatli yaklaşmak gerekir." Dedi. Tamer "Et ve tavuk gibi ürünlerin pişirilme derecesi ve sonrasında saklanma şekli de önemli. Mesela mangalda pişen ürünler ızgara üzerinde, kenarda sıcak sıcak bekletilebilir, ancak daha fazla pişip yanmasına engel olunmalı, ayrıca çiğ ve pişmiş ürünlerin bir arada tutulmamasına özen gösterilmelidir." şeklinde uyarıda bulundu.

ÖĞÜN ATLAMAYIN

Tatilde öğün atlanmaması gerektiğini belirten Doç. Dr. İsmet Tamer "Ana öğünlere gitmeden 15-20 dk önce alınacak ufak bir atıştırmalık ile ana öğüne çok aç girmemek ve rutinde yaptığımız 3 ana, 2 ara öğün alışkanlığını devam ettirmek önemlidir. Çoğu zaman tatilde fazladan alınan kalorilerin öğün azaltarak telafi edileceği zannediliyorsa da yapılan çalışmalar tatillerde kilo vermenin pek de gerçekci bir beklenti olmadığını, mevcut kilomuzu muhafaza ederek tatilimizin sonuna ulaşabilmenin asıl amacımız olması gerektiğini gösteriyor. Bu noktada yüksek protein içeren bir kahvaltı ile güne başlamak çok önemli." dedi.

YEMEĞE ÇORBA YADA SALATAYLA BAŞLAYIN

Doç. Dr. İsmet Tamer "Eğer gün boyu yüzme ve benzeri aktivitelere yeterince zaman ayırabileceksek öğlen yemeği için hem lezzetli hem sağlıklı bir öğüne hayır demeyebiliriz, ama eğer aynı günün sonunda bizi açık büfe bir akşam yemeği bekliyorsa, öğlenleri de ipin ucunu kaçırmamak gerek. Sıcakta başlangıç olarak çorba çok tercih edilmese de yaz günlerinde ana yemeklere çeşitli soğuk çorba seçenekleri ile başlanabilir. Çorbayı tercih etmeyenler için yemeğe güzel bir salata ile başlamak da iştahımızı kontrol etmemize yardımcı olacaktır. Salatada limon suyu, adam başı bir tatlı kaşığını geçmeyecek kadar zeytinyağı ve sirke dışındaki yağlı ve yüksek kalorili salata soslarından uzak kalmamız gerekiyor. Ayrıca ana yemek tabağını alırken et veya tavuğun yanında patates kızartması ya da pilav yerine bolca salatayı garnitür olarak tercih etmeniz, hem tokluk hissini artıracak hem de lifli beslenmenize katkı sağlayacaktır." dedi.

GÜNDE EN AZ 2-2,5 LİTRE SU TÜKETİN

Bol su içmeden sağlıklı beslenme ve sindirimin mümkün olmayacağını savunan Doç. Dr. İsmet Tamer "Yaz aylarında ve seyahatlerde içtiğiniz su miktarını mutlaka artırmalısınız. Sindirim sistemimiz seyahatlerde genellikle bize sıkıntı yaratır. Kabızlığı çözmek ya da seyahat ishalini telafi edebilmek için her halükarda en az 2-2,5 litre su tüketmek gereklidir. Üstelik acıktıkça önce su tüketmek, açlık hissinin bastırılması ve fazla kalorilerden uzak durmak açısından da uygun bir seçenek olacaktır. Su ile arası iyi olmayanlar, suyun tadını daha da güzelleştirerek keyifle içilebilir hale getirecek sağlıklı besin desteklerinden faydalanabilirler. Bu arada tatil yörelerinde ikram edilen soğuk ama bol kalorili içeceklerden uzak kalmamız gerekiyor, anlık serinlik verseler de hem kan şekerimizi hızla yükselteceklerini, hem de biriken kalorilerin getireceği ekstra yükü aman unutmayalım! Bunların yerine de gün boyu hem keyifli hem lezzetli hem de sağlıklı bitki çaylarını tercih edebilirsiniz." diye konuştu.

YETERLİ UYUMAYA ÖZEN GÖSTERİN

Yeterli ve sağlıklı uyumanın da çok önemli olduğunu belirten Tamer, "Yaz sıcaklarında gece uyku kalitesinin düşmesi ve uyku süresinin azalması, iştah artırıcı hormonların yükselmesi ile sonuçlanıyor! Yani uyku kalitesi ve süresi düşük olanlar, daha fazla kilo problemi ile mücadele etmek zorunda kalabilirler." dedi.

3.08.2016 - 22120Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Ayurveda
Ayurveda' ya Göre Spor Hangi Saatlerde Yapılmalıdır?
Sağlık Video Fazla Kilolu Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?
Fazla Kilolu Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?
Sağlık Video Kolesterol Nedir?
Kolesterol Nedir?
Sağlık Video Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

 

[Hata Bildir]