Taktığımız Maskeleri 8 Saat Taşıyoruz

Uzmanlar hastaların kendilerini dürüstçe ortaya koyabilecekleri 24 saat süren Maraton Terapileri tercih ediyor.

Taktığımız Maskeleri 8 Saat Taşıyoruz

Takındığımız maskeleri en fazla 8 saat taşıyabiliyoruz…. 

Hepimizin kendimizi olduğumuzdan daha iyi gösterme çabamız vardır. İyi bir ebeveyn, mükemmel bir eş, faydalı bir evlat. Hoşgörülü, entelektüel, saygılı, kendine güvenen ve alçak gönüllü… 

Biliniz ki bu maskeleri aralıksız en fazla 8 saat taşıyabiliyoruz. 
Bu sebeple uzmanlar, uzun süreli terapileri hızlandırmak adına terapi yöntemlerden biri olan ve en az 24 saat süren 'Maraton Terapi'leri tercih etmeye başladı. 

Maraton Terapi Nedir? 

Normal terapiler yaklaşık 1 saat sürer. Biz kişilerin kendilerini rahatça ortaya koyabilecekleri, 24 saat süren bu terapiye 'Maraton Terapi' diyoruz. Terapiye katılan kişilerin birbirini tanımaması rahatlık açısından tercih edilyoruz. Özellikle eşlerin birlikte katılması bu nedenle doğru değildir. Terapide kişi sayısı 6, 8 ya da 10 olabilir. Kişi seçimlerinde cinsiyet, yaş, içedönüklük ve dışadönüklük dengesi sağlanmalıdır. Katılacak kişiler genel bir değerlendirmeden geçirilip grubun verimli olması için en iyi şartları oluşturmalıdır. 

Konular Önceden Belirlenmiyor 

İnsanlar Yalın bir halde örtünmeden sorunları ne ise onu paylaşmaya başlıyor. Kişiler kendini 8 saatin sonunda ele vermeye başlıyor. Kullandığı maskeler bir bir düşüyor , artık kendisini gizleyemediği için her şeyi rahatlıkla ortaya dökülüyor. 
Kişilerde 9 saatten sonra kırılmalar başlar ve çok hızlı bir şekilde devam eder, yıllarca içinde bastırdıklarını yavaş yavaş ortaya çıkarmaya başlarlar. Bu ortaya koyma durumu, kişileri ilkönce rahatlatan bir duygudur fakat, sonrasında kişi kendisinden bir şeyler gittiği hissine kapılarak telaşlanabilir. Terapistin yönlendirmesi ile kişinin sorunuyla yüzleşmesi artık gerçekleşmiş olur, sonraki yaşamında ise rahatlık ve huzur duygusunun yerleşmiş olması beklenir. 

Empati Yeteneğini Artırıyor 

Bu terapi diğerlerine göre daha zor ve yorucudur. 24 saat uyanık ve zihinsel olarak aktif olmak grup ve terapist açısından çok kolay değildir. Terapi sonucunda psikolojik anlamda kendilerini yeni keşfettiklerini kabul eden çok kişi olur. Kişiler grup içinde empati yapmayı öğrenerek bunu yaşantılarında uygulamaya hazır hale gelirler.  Özellikle evlenecek çiftler için birbirini daha iyi görebilmeleri ve tanıyabilmeleri için en az 24 saat baş başa kalmalarını öneririm. 

30.11.2011 - 10425

Psikolog Semra Kartal Özalaybey
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler İçin Tıklayınız.
İlgili Diğer Yazılar
Mutlu Evlilik, İntihardan Koruyor!
Mutlu Evlilik, İntihardan Koruyor!
Çocukluk ve Ergenlik Depresyonunda Sık Gözlenen Bilişsel Çarpıtmalar
Çocukluk ve Ergenlik Depresyonunda Sık Gözlenen Bilişsel Çarpıtmalar
Panik Atak İçin 6 Tedavi Yöntemi
Panik Atak İçin 6 Tedavi Yöntemi
Terör Toplum Psikolojisini Nasıl Etkiliyor?
Terör Toplum Psikolojisini Nasıl Etkiliyor?
Terör Korkusuyla Nasıl Baş Edebiliriz?
Terör Korkusuyla Nasıl Baş Edebiliriz?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]