Tavuk Karası hastalığıyla, Dünyanız kararmasın!

Göz Hastalıkları ve Vitreo Retinal Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Hüseyin Sanisoğlu, Tavuk Karası hastalığına dair önemli bilgiler veriyor.

Tavuk Karası hastalığıyla, Dünyanız kararmasın!
İnsanın dünyasını karartan ve toplumda 3 bin ile 5 bin kişiden birinde rastlanan Tavuk Karası hastalığı gözün içindeki rod adı verilen hücrelerin bozulması nedeniyle oluşuyor. Halk arasında "Tavuk Karası " tıptaki adıyla "Retinitis Pigmentosa " rahatsızlığı, erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülüyor.

Bugün dünyada yaklaşık 1.5 milyon kişinin bu rahatsızlıktan dolayı görmesini yitiriyor. Gözün içini kaplayan retina adını verdiğimiz tabakada görme hücreleri bulunuyor. Bu hücrelerden rod adı verilenler, karanlıkta veya gece çevreyi görmeyi sağlıyor. Hastalık, rod adı verilen bu hücrelerde bozulmayla karakterizedir. Bu algılayıcı, hücrelerin bozulup ölmesine kadar ilerleyebiliyor ve görme kayıplarına neden oluyor. Tavuk Karası hastalığı erkeklerde kadınlardan daha fazla görülüyor.

HASTALIĞIN İLK BELİRTİLERİ GECE KÖRLÜĞÜ

Tıptaki adıyla "Retinitis Pigmentosa " vakasının çoğunun önce çubuk şeklindeki hücrelerin bozulmasıyla başlıyor. Bu hücreler karanlıkta veya az ışıklı ortamlarda görmemizi sağladığı için ilk önce onların bozulması, hastalığın ilk belirtileri arasında gece körlüğünün ortaya çıkmasına neden oluyor.

TAVUK KARASI HASTALIĞI KALITIMLA GEÇİYOR

Retinitis Pigmentosa hastalarında gözler karanlık veya az ışıklı ortamlara adapte olamıyor. RP; tek bir hastalıktan çok, bir grup retinal hastalığı kapsadığından dolayı; bireylerde tam olarak nelerin görülebileceğini de saptamak mümkün olmuyor.

Buna karşın hastalar yıllar boyu süren bir süreç içerisinde sadece merkezi (tünel) görüş kalana dek periferal görüşü ilerleyen bir tarzda kaybediyor. Hastaların çoğunluğunda merkezi görme, uzunca veya belirsiz bir süre boyunca kalıyor. Çok nadir vakalarda hastalar bu merkezi görmeyi de kaybedip tamamıyla kör olabiliyor.

RP hastalarının yüzde 40'ında kataraktın bir şekli de gelişebiliyor. Bu hastalık bazı diğer hastalıklarla birlikte görülebileceğinden (sağırlık, obezite, bazı metabolizma hastalıkları vb.), bu hastalıkların da ayrıca araştırılması, hastalığın ilerleyişi ve hastanın yaşam kalitesi üzerine etkili olabileceği için çok önemli. Retinitis Pigmentosa hastalığı kalıtımla geçiyor. Hastanın aile ağacı bilinirse hastanın ileride nasıl bir durumda olacağı konusunda tahmin yürütülebiliyor. Bu bilgi hastanın evlilik, çocuk sahibi olma ve meslek seçiminde yardımcı olabiliyor.

17.6.2019 - 39893

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]