Bebek Beslenmesi

0 - 1 Yaş arası bebek beslenmesinde dikkat edilecek hususlar.

Bebek Beslenmesi

0 – 1 Yaş Grubu Bebeklerin Beslenmesi

Yaşamın ilk birkaç yılı, sağlığın temellerinin atıldığı son derece önemli bir dönemdir. Bu kritik dönemde çocukların yaşaması ve sağlıklı büyüme ve gelişmelerinde yeterli ve dengeli beslenme belli başlı etmenlerden birisi, belki de en önemlisidir. Kişinin temel ihtiyaçlarından birisi olan beslenme; büyüme, gelişme ve sağlığın korunmasındaki en önemli faktördür.

0 – 6 aylık bebeklerin, sadece anne sütü ile beslenmesine "doğal beslenme " denir. Doğal beslenme ilk 4 – 6 aylık bebekler için en iyi beslenme şeklidir. 6 aydan büyük bebeklerde (bazen 4. aydan sonra) anne sütü tek başına yeterli olmaz. Bu nedenle diyete daha katı besinleri eklemek gerekir. Bu aylarda ek besinlere başlanmasının bir diğer nedeni bebeği diğer besinlerin tadına alıştırmaktır. Bebeğin kilo alma durumuna göre ek besinlere 4 – 6. aylar arasında başlanması sağlanmalıdır. Başlangıçta anne sütünü tamamlayıcı olarak verilen bu besinler, 9 – 12. aylarda esas besin olarak bebeğin beslenmesinde yer alır.

Bebeğe Ek Besinler Nasıl Verilmelidir?

Teker teker, az miktarlarda (1 – 2 çay kaşığı) başlanmalı, her gün miktarı artırılmalı, yeni bir ek besin 1 – 2 gün ara ile eklenmeli, kaşık ve bardak ile verilmelidir. İlk başlanacak ek besinler elma veya şeftali suyu ve püresi ile yoğurttur. Bunları izleyerek diyete sebzeler, diğer meyve suları, yumurta, etler eklenir. Sebze ezmeleri ve çorbaları her gün taze olarak pişirilir. İçine un ve yağ da eklenerek zenginleştirilir.

Normal süt veren annenin sütü 4 ile 6 ay kadar bebeğin enerji ve besin öğeleri gereksinmelerini karşılayacak durumda olduğuna göre, bu dönemde anne sütü alamayan bebeğe, eğer olanak varsa en azından 4 – 6 aya kadar anne sütüne en yakın olan ticari formüla sütleri de verilebilir.

Normal süt veren bir anneden bebek ortalama günde 700 – 800 ml. kadar süt emmektedir. Bu miktardaki süt bebeğin ilk 4 – 6 ayına kadar büyüme ve gelişmesini sağlayabilir, ancak bu aylardan sonra gerek annenin süt salgısının gittikçe azalması, gerekse bebeğin ağırlık kazanarak büyümesi, bebeğe, anne sütü yanı sıra tamamlayıcı besinlerin verilmesini gerektirmektedir. Normal anne sütü ile beslenen bebeğe verilecek ek besinler şunlardır:

Anne sütünden sonra ilk başlanan ek besinlerden biridir. İlk kez 1 kaşık verilerek miktarı zamanla artırılır.

Meyve Suları ve Püreleri

Anne sütü yeterli olduğunda 4 – 6. ayda verilir. C vitamini için en uygun yiyecekler turunçgiller ve domatestir. Bunların bulunmadığı yerlerde elma, şeftali suları da verilebilir. Meyve önce iyice yıkandıktan sonra suyu sıkılır. Günde 1 çay kaşığı ile başlamak suretiyle miktar gittikçe artırılır. Meyveler sıkılır sıkılmaz bekletilmeden bebeğe verilmelidir. Yalnız anne sütü ile beslenenlere 6. aydan itibaren verilmeye başlanır. Meyve ezmeleri 4. aydan itibaren verilir. Anne sütüyle beslenen bebeğe meyve suyu, meyve ezmesi, anne sütü ile aynı zamanda verilmez. Meyve suyu, ezme ve püresi anne sütü verildikten 2 saat sonra verilir.

Pirinç unu, buğday unu, pirinç, bulgur, ekmek içi, yoğurtla çorba yapılarak verilir. Tarhana çorbası da bebek için uygun ek besindir. Tahıllar 4. ayda verilir.

Çorbalar

Yoğurda alışmış bebeğe 1 yemek kaşığı ile başlamak suretiyle tarhana, yayla, sebze çorbaları gibi besleyici değeri yüksek olanlardan verilmeye başlanır.

Yoğurt, meyve, tahıllı besinler ve sebze çorbasına alıştırılmış bebeğe, suda katı pişmiş yumurta sarısından 1 çay kaşığı verilir ve miktarı zamanla artırılır. Yumurta, sebze çorbasına karıştırılarak verilebileceği gibi, ekmek içi ve sütle ezilerek de verilebilir. Yumurta beyazı 7 – 8. aylarda verilir.

Et ve Kuru Baklagiller

Yoğurt, sebze, tahıllı besinlere alışmış bebeğin, sebze çorbasının içine biraz kıyma konularak ete alıştırılır. Zamanla tavuk ve balıketleri de sebzelerle birlikte ezilerek verilebilir. Yine kıyma yerine, sebze çorbasına kırmızı – sarı mercimek, pişmiş nohut konularak çocuk bu besinlere alıştırılır. Et, kıyma ya da püre olarak 5. aydan itibaren çorbalara eklenerek verilir. Tavuk ve kılçıksız balıketi çocuklar için tercih edilir. Karaciğer püre olarak 7 – 8. aylarda verilmelidir. Öte yandan bebekler için beyin önerilmemektedir.

 • 4 – 6 aylık dönem, ek besinlere alıştırma dönemidir. Her bir besin tek tek, az sulu kıvamda verilir. Şeker, şekerli çay ve lokum çocuğa yarardan çok zarar verir.
 • 6. aydan sonra yukarıdaki yiyeceklerin miktarları biraz daha artırılarak çocuğa verilir.
 • 7. aydan sonra çocuk, ailenin yediği baharatlı ve çok yağlı olmayan yemekten alabilir. Sadece yemeğin suyu değil, kendisi ezilerek verilmelidir. Ayrıca yemeklere ilave olarak çocuğun günde 2 su bardağı kadar yoğurt veya süt ile 1 yumurta yemesi sağlanmalıdır.
 • Bu arada peynir 8. aydan önce önerilmez. Veriliyorsa da kesinlikle pastörize olduğundan emin olunmalıdır.

Tamamlayıcı Besinlere Alıştırma

Tamamlayıcı besinlerin çocuğun sindirim sistemine uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. İshal, kusma veya alerjik belirtilere neden olan besinleri belirleyebilmek için aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:

 • Bir günde birden fazla yeni besin verilmemelidir.
 • Her yeni denenecek besinin miktarı önceden birkaç tatlı kaşığı olmalıdır.
 • Herhangi bir sorun olmadığında besinin miktarı sonraki günlerde artırılmalıdır.
 • Yeni verilen besin, çocuk aç iken verilmelidir.
 • Lezzeti beğenilmeyen, kusma ya da ishal gibi durumlara neden olan besinler birkaç gün beklenip tekrar denenmelidir.
 • Yemek suyu ve et suyu tek başına tamamlayıcı besin değildir. Bu nedenle gerek yemek suyuna gerekse et suyuna ekmek doğrayıp vermek yerine, suyu içinde ezilmeli; et suyu da çeşitli çorbaların yapımında kullanılmalıdır.
 • Çay, kolalı içecekler, hazır çorbalar bu yaş grubu çocuklara verilmemelidir.
 • Çocuklara, su kaynatılmadan verilmemelidir!

Özellikle kış günlerinde ve güneş ışınlarından yararlanamayan çocuklarda 1. aydan 1 yaşına kadar günde 400 IU vitamin D verilmelidir.

 • Yumurta.
 • Tahıllar.
 • Yoğurt.

10.07.2008 - 739

Diyetisyen M.Turgay Köse
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler İçin Tıklayınız.
Bebek Beslenmesi Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Fatma Bircan dedi ki;
ben bir sağlıkçıyım ve en son aldığımız eğitime göre bebeklerin 6 aydan önca kesinlikle anne sütünden başka birşey almaması yönünde onun için paylaşmak istedim
05.08.2010

Hande Özalın dedi ki;
bilgileriniz için çok teşekkürler gayet açıklayıcı bir yazı oğlum henüz 5 aylık ve her kafadan bir ses çıkıyor ne yapacağımı bilemiyordum bilgilerinizin devamını dilerim.birde oğlum gece çok sık uyanıyor yarım saatte bir.sütüm var ama ek besinlere baslamalımıyım yada ne vermeliyim.tesekkürler..
14.11.2009

Nafiz Tezcan dedi ki;
20 günlük bir kızım var anne sütü yeterli olmuyor hangi mamayı tavsiye edersiniz
25.08.2009

Esra Arslan dedi ki;
iyi akşamlar benim 07.04.2009 doğumlu bir prematüre yiğenim var onun doğumunu normal doğan bebeklerin ki gibimi hesaplayacağız yoksa başka türlümü bu bebek normalde 19. mayıs da doğacaktı
29.07.2009

Esra Arslan dedi ki;
merhaba benim 3,5 aylık bir kızım var ben bu haftadan itibaren yoğurda başladım günde bir çay kaşığı yediriyorum yanlız biz sofrada yemek yerken oda yiyeceklerin farkında sanırım sürekli diliyle yalanıp duruyor ve yoğurdu verdiğimden beri beni gönüllü emiyor beni emmek istemiyor kaşşığı boşta utapsam sevinerek ağzını açıyor sizce ne yapmam lazım
29.07.2009

Meral Ekinci dedi ki;
benım kızım 1 yaşında ve şu anda 4 azı dişini aynı nada çıkarıo ve yemek yemek istemiyor yediği tek şey pirinç unlu muhallebi ve anne sütü ara sırada da devam maması gün geçtikçe kilo veriyo ve ben çok endişeleniyorum ne yapmalıyım lütfen beni bilgilendirin...
27.07.2009

Selda Demirci dedi ki;
40 günlük bebegim var anne sütüm yetersiz ne yedirmeyelim.
25.07.2009

Gülay dedi ki;
kızım 35 haftalıkken 2100 g dünyaya geldi.anne sütü alamadı mama ile beslendi.doktorumuz mama aldığı için d vit 3 vermedi. kızım şimdi 7 aylık ve doktorum yeni d vit 3 ferrum ve sanasol başladı.mamanın içinde bütün vitaminler ve d vit olduğu için daha önce vermediğini söyledi. sizce doğrumu? yoksa geçmi kaldık vit geçmeye
15.07.2009

Özlem Eryılmaz dedi ki;
benim kızım bir bucuk yaşında kilosu yedi bucuk normalmi hergün kalvaltı yapmak yerine canının istedigi zaman yapıyo yogurtdu hiç bişekilde yemiyoinek sütü içmiyo sadece anna sütü içiyo ve anne sütüne güvenerek günde altı ögünyemesi gerekirken iki ögün yemek yiyiyor bende cok üzülüyorum memeden kesmek istiyorum ama babamız izin vermiyor ikiyaşına kadar emcek benim kızım diyor kızım beni cok üzüyo yememesinden dolayı yardımcı olursanız cok sevincem.
15.07.2009

Habibe Koc dedi ki;
benim 1 yaşında kızım var hiç bişey yediremiyorum süreklibeniemiyor böbreginde taş varmış doktor vitaminde vermiyor çok zayıf şu anda 7 kilo dogdugunda 3 buçuk kiloydu ne yapmam lazım ne olur yardımcı olun anne sütünü bıraktırsam ek gıda alırmı bi yol gösterin
27.06.2009

Habibe Koc dedi ki;
benim 1 yaşında kızım var hiç bişey yediremiyorum süreklibeniemiyor böbreginde taş varmış doktor vitaminde vermiyor çok zayıf şu anda 7 kilo dogdugunda 3 buçuk kiloydu ne yapmam lazım ne olur yardımcı olun anne sütünü bıraktırsam ek gıda alırmı bi yol gösterin
27.06.2009

Çiğdem Numanoğlu dedi ki;
doktor bey merhaba.çocuğum 6 buçuk aylık ve anne sütü ile besleniyo henüz hiçbir ek gıda vermedim. sütüm fazlasıyla yetiyor.hemen ek gıdalara başlamalı mıyım yoksa bir ay daha beklemeli miyim?
15.06.2009

Buse Kabalı dedi ki;
kardesim için uygularız
19.04.2009

Sema Gürünlü dedi ki;
açıklayıcı ve bilgilendirici açıklamalarınız için teşekkürler
16.04.2009

Aytunç Şengül dedi ki;
çok güzeldi bu bilgileri çocuğuma kesinlikle yaptıracağım bunu yazdığınız için size teşekkür ederim
28.01.2009

Habibe Turan dedi ki;
yorumum çok güzel bilgiler vermişsiiz. biz bu blgiler üzerine 3,5 aylık olan çocuğumuzda denedik. bizizm çocuğumuz hiç durmadığına rağmen bu bigilerle çok güzel bir şekilde doyuyor.
08.12.2008

İlgili Diğer Yazılar
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?
Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?
Bebeğinizle konuşun!
Bebeğinizle konuşun!
Bebeğinizi Kalça Çıkığına Karşı Muayene Ettirin"
Bebeğinizi Kalça Çıkığına Karşı Muayene Ettirin"
İleride Tüm Çocuklar Tüp Bebek mi Olacak?
İleride Tüm Çocuklar Tüp Bebek mi Olacak?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Akciğeri Temizleyen Gıdalar
Akciğeri Temizleyen Gıdalar
Kanser Köpeğin Uyutulmadan Önce Yaşadığı Mükemmel Son Gün
Kanser Köpeğin Uyutulmadan Önce Yaşadığı Mükemmel Son Gün
Evlilik Korkusunun Nedenleri
Evlilik Korkusunun Nedenleri
Çok Acayip Organ Nakilleri
Çok Acayip Organ Nakilleri

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]