Diyet Yaparken Sağlığınızdan Olmayın!

Diyet yapanların ilk önce yağ tüketimini keserek büyük bir yanlışa düştüğünü ifade eden Prof. Dr. Sevinç Yücecan, sağlıklı beslenmek için her gün önerilen düzeyde yağ tüketmek gerektiğine dikkat çekti

Diyet Yaparken Sağlığınızdan Olmayın!
Sağlıklı yaşam trendiyle birlikte ortaya çıkan bilgi kirliliği sağlığı tehdit ediyor. Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Sevinç Yücecan, "Sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam; yüksek kan basıncı, aterojenik lipit profili, obezite, kardiovasküler hastalık, kanser, tip 2 diabet oluşum riskini artıran en önemli risk faktörleridir. Optimal beslenme ile düzenli ve kontrollü yapılan fiziksel aktivite yaşam kalitesini artıran en önemli etmenlerdendir. Hiç şüphesiz yağlar, optimal beslenmek için gerekli bir besin ögesidir ve önerilen düzeylerde tüketildiğinde vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesini sağlarlar. Diyet yapanlar yağ tüketimini tamamen keserek önemli bir hataya düşüyorlar " diye belirtti.

Yağın en çok enerji veren besin olması nedeniyle 'kilo almamak için hiç yağ tüketilmemesi' algısının doğru olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Yücecan, "Elzem yağ asitleri ve yağda eriyen vitaminler (A, D, E, K) vücuda yağ ile alınır. Özellikle antioksidan özelliği taşıyan bileşenler yağsız ortamda emilmez. Bu nedenle günlük beslenmede mutlaka yeterli miktarda yağ bulunmalıdır " dedi.

YAĞLARIN ENERJİ DEĞERLERİ FARKLI

Yağların mideyi geç terk etmesinden ötürü uzun süre tokluk hissi verdiğinin de altını çizen Prof. Dr. Yücecan, şu açıklamalarda bulundu: "Sağlıklı beslenmek için her gün önerilen düzeyde yağ tüketmek gerekir. Ancak yağlar enerjiye yoğun bir şekilde katkıda bulunur. Bu nedenle sağlıklı beslenmede toplam yağ tüketimi enerjinin %30'unu geçmemelidir. Günlük enerji ihtiyacı 2000 kalori olan bir yetişkinin diyetinde yağdan gelen enerjinin 600 kkal olduğu kabul edilir (günlük alınan enerjinin en fazla %30'unun yağlardan gelmesi gerektiği için). Bu da bireyin en fazla 60-70 gram arasında yağ tüketebileceğini gösterir. Optimal beslenmek için diyet yağının yağ asidi örüntüsündeki (1/3 doymuş, 1/3 tekli doymamış, 1/3 çoklu doymamış) dengeyi sağlamak gereklidir. Yağlar; vücutta emilimleri diğer besinlerle kıyaslandığında daha uzun sürede olduğundan mide boşalmasını dolayısıyla acıkma duygusunu geciktirirler. İç organları ve sinirleri travmalara karşı koruyucu rolleri vardır. Vücut ısısının izolasyonunda görevleri vardır. Besinlere lezzet verir, yumuşaklık ve gevreklik sağlarlar. Bu arada, bilinenin aksine tüm yağların enerji değerleri aynı değildir. Zeytinyağı ve ayçiçek yağının 1 gramı 9 kcal enerji sağlar. Kase margarinler de bilinenin aksine yüzde 60 yağ oranı içerdiğinden 1 gramında sadece 5.4 kcal enerji sağlar. Bu sebeple yağsız bir diyet uygulamak sağlık açısından doğru değildir. Vücudumuzun yağa da ihtiyacı vardır. Sağlıklı olarak yaşamak için en önemli kural: Ölçülü, dengeli, sağlıklı beslen sağlıklı yaşa " dedi.

19.9.2016 - 23066İlgili Diğer Yazılar
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
Su orucu sağlığı tehdit ediyor
Su orucu sağlığı tehdit ediyor
Vücuttaki fazla yağı, bağışıklık sistemi yakacak
Vücuttaki fazla yağı, bağışıklık sistemi yakacak
Sirkadiyen ritme göre beslenme
Sirkadiyen ritme göre beslenme
Ketojenik Diyet Nedir ve Kimler Yapabilir?
Ketojenik Diyet Nedir ve Kimler Yapabilir?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]