Temel Yağ Asitleri

Yağ

Hidrojen, karbon ve oksijen moleküllerinden oluşan organik bir bileşiktir. Bu moleküllerin farklı kombinasyonlarından birçok çeşit yağ oluşmaktadır. Bütün yağlar trigliserit denilen maddelerden oluşmuştur. Her trigliserit, 3 yağ asidi ile 1 birim gliserol’ den meydana gelmiştir. Yağlar arasındaki farklılıklar her birinin içindeki yağ asitlerinin değişik oluşundan doğar. Doğada düzinelerce yağ asidi vardır. Bunların tümü iki ana gruba ayrılabilirler: Doymuş yağ asitleri ve doymamış yağ asitleri.

Doymuş yağ asitleri domuz yağı, et ve kakao yağı gibi katı yağlarda bulunur. Doymamış yağ asitleri ise sıvıdır ya da oda sıcaklığında yumuşaktır ve bitkisel veya balık yağlarında bulunur. Linoleik ve Linolenik asitlere “Temel Yağ Asitleri” denir, çünkü sağlık bakımından bunlar hayati önem taşır.

Ancak beden bu asitleri kendisi yapamaz. Bu yüzden beslenme yoluyla dışarıdan alınmaları gerekir. Doymamış yağ asitleri kimyasal yapılarından ötürü bu adı almışlardır. Doymamış yağ asitlerinin tümü temel yağ asitleri değilse de, temel yağ asitlerinin tümü doymamış yağ asitleridir. Vücudumuzun gereksinim duyduğu 20 farklı yağ asidi vardır. Fakat bunların hepsi 2 farklı yağ asidinden vücudumuzda yapılırlar. Bunlar; Linoleik (Omega-6 grubu yağ asitlerinin öncüsü) ve Linolenik (Omega-3 grubu yağ asitlerinin öncüsü) asitlerdir. Bu iki yağ asidi temel yağ asitleridir. Bunları yediğimiz besinlerden almak zorundayız, çünkü vücudumuz bu iki yağ asidini kendisi üretemez. Kısaca bu iki temel yağ asidi diğer yağ asitlerinin ham maddesi veya yapı taşlarıdır.

Temel Yağ Asitleri

Hücre zarlarının (çeperinin), birçok önemli hormonun ve vücudun ne yaptığını söyleyen kimyasal habercilerin yapılması için gereklidir. Linoleik yağ asitleri ailesine Omega-6, Linolenik yağ asitleri ailesine de Omega-3 grubu yağ asitleri denmektedir. Söz konusu isimler moleküllerin birbirleriyle diziliş şeklinden kaynaklanmaktadır. Sağlıklı bir beslenme için omega-6 yağ asitleri, omega-3 grubu yağ asitlerinden kabaca 2 ile 4 kat daha fazla alınmalıdır. Omega-3 ve Omega-6 temel yağ asitleri vücudumuzda prostaglandin’ lerin yapılması için özellikle önemlidir. Prostaglandinler hormon benzeri maddeler olup; vücuttaki birçok faaliyeti düzenlemekten sorumludurlar.

Temel Yağ Asitleri ile ilgili düşüncenizi paylaşın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hastane.com.tr'nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi ve Facebook.com'daki profilini ilgilendirmektedir.
Temel Yağ Asitleri İle İlgili Konular
Anoreksiya Nervoza Glukoz Menopozda Beslenme
Asitli İçecekler Göbek Yağlanması Mineraller
Aspartam Hayvansal Yağlar Nikris Hastalığı
Aşırı Kilo Kaybı Hazımsızlık Reaktif Hipoglisemi
Bitkisel Yağlar Hıçkırık Sağlıklı Beslenme
Çinko Eksikliği İleri Yaşlarda Göz Bozuklukları Serotonin
Fosfor Kafein Skorbüt
Gebelikte Beslenme Kalsiyum Süt
Genel Sağlık Kurdeşen Yaz İshali
Glisemik İndeks Lifli Gıdalar Zayıflık

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Koronavirüs salgınında can kaybı 13 bin 746'ya yükseldi
30 Kasım koronavirüs tablosu açıklandı: 30 Kasım Türkiye'de bugün koronavirüsten kaç kişi öldü, kaç kişi iyileşti? 30 Kasım gerçek vaka sayısı kaç?
- Samsun'da yoğun bakım doluluk oranı her geçen gün artıyor
Kabine toplantısı sonrası açıklamalar neler? Kabine toplantısı bitti mi? Covid19 tedbirleri: Yeni yasaklar neler?
Vali Taşbilek "misafirliğe gitmeyin" çağrısını yineledi
Son dakika! Hastanede korona vakalarına karşı 'ek' önlem
SABİM'e "En İyi Kamu Hizmetleri" kategorisinde ödül
'Covid krizi İngiltere'de 700 bin kişiyi yoksulluğa sürükledi'
Covid: Reuters'a göre Türkiye'de hafta sonu sokağa çıkma yasağını sıkılaştırılması bekleniyor
Yapay zeka ile maske takmayan vatandaşlar böyle uyarılıyor
14 gün kapanma kararı alındı mı? 14 gün tam kapanma yasağı geldi mi? 14 gün tam kapanma nedir? 15 günlük sokağa çıkma yasağı olacak mı?

 

[Hata Bildir]