Menopozda Beslenme

Menopoz döneminde özellikle ihtiyaç duyulan besin maddelerinin başında Kalsiyum geliyor. Günlük 1000-1500 mg arasında değişen kalsiyum miktarını mümkün olduğu kadar doğal yoldan yani yiyeceklerle karşılamakta fayda var.

Süt Ürünleri D Vitamini Ve Protein Kaynağı

Menopoz döneminde ihmal edilmemesi gereken önemli yiyeceklerden biri de kaliteli hayvansal proteinler ve D vitamininden zengin besinler. Bu bakımdan süt ve süt ürünleri yine en iyi fırsatları sunuyor. Yarım yağlı veya Yağsız Süt Ürünleri, Biyolojik Değeri Yüksek Proteinleri Ve D Vitamini İhtiyacını Karşılayabiliyor.

Soya Yerine Kurufasulye

Menopoz dönemindeki hanımlara (eğer geçirilmiş bir meme kanseri söz konusu değilse) soya ihtiva eden ürünlerden istifade etmelerini öneriyoruz. Eğer bu ürünlerden hoşlanmıyorlarsa soya fasulyesi yerine bizim geleneksel yiyeceğimiz kurufasulyeden de faydalanabilirler. Bu ürünler hem kolesterol miktarını azaltan bitkisel streroller yönünden, hem de menopoz belirtilerini azaltan isoflavonlar bakımından zengin besin kaynaklarıdır.

Yeşil Çayı Unutmayın

Menopoz dönemine adım atan kadınların antioksidan zengini besinlere de ağırlık vermeleri uygun bir seçimdir. Koyu renkli sebze ve meyveler bu ihtiyacı önemli bir ölçüde karşılayacaktır. Menopoz döneminde daha kolay kilo alındığı ve kilo yönetiminin zorlaştığı dikkate alınırsa toplam kalori miktarının azaltıldığı, şeker, tuz, un ve yağın sınırlandığı bir beslenme planı yapmak gerekecektir. Bu beslenme planının içine günde 1-2 bardak yeşil çay eklemenizi de tavsiye ediyoruz.

Hangi Besin Desteklerini Kullanacaksınız

Kalsiyum bu dönemin en önemli besin desteğidir. Ayrıca 200 mikrogram kadar D vitamini almanız yararlıdır. Çoklu vitamin-mineral karışımlarından da faydalanabilirsiniz. Bu dönemde bir problem kaynağı haline dönüşebilen cildinizi desteklemek için alfa lipoik asit, koenzim Q10, karnitin, yeşil çay özütleri, üzüm çekirdeği özütleri ve Omega-6 yararlıdır. Bu vitamin-mineral ve antioksidanların birlikte bulunduğu destekleri de kullanabilirsiniz.

Menopozda Beslenme ile ilgili düşüncenizi paylaşın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hastane.com.tr'nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi ve Facebook.com'daki profilini ilgilendirmektedir.
Menopozda Beslenme İle İlgili Konular
3 Aylık Aşı Genel Sağlık Miyom
Abortus İdrar Tutamama Plasenta
Anne Sütü Azlığı Kızlık Zarı Reaktif Hipoglisemi
Apgar Skorlaması Kist Sağlıklı Beslenme
Aspartam Kurdeşen Smear Testi
Coombs Testi Loğusa Humması Spiral
Doğum Kontrol Hapları Meme Absesi Spiral Türleri
Doğum Sancısı Meme Ağrısı Süt
Emzik Zararları Meme Başı Akıntısı Üçlü Test
Frengi Mineraller Vajina Estetiği

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Bilim insanlarından kafa karıştıran mutasyon açıklaması: Daha ölümcül olduğunu söylemek için çok erken
Son dakika haber | Koronavirüs salgınında can kaybı 24 bin 933'e yükseldi
23 Ocak Cumartesi koronavirüs tablosu açıklandı mı? 23 Ocak Cumartesi günü Türkiye'de bugün koronavirüsten kaç kişi öldü, kaç kişi iyileşti?
Sağlık Bakanlığı'ndan 'aşıda dolandırıcılık' uyarısı: SMS'le gelen linke tıklamayın
112 Acil Çağrı Merkezi sayısı 55'e çıkarıldı
Koronavirüse iyi geliyor diyerek kendilerini bal arılarına ısırtıyorlar
Dr. Öğr. Üyesi Koçer: "Aşı virüse karşı en büyük silah"
20 yıllık basketbol hayali beyin piliyle gerçekleşti
Çığ bölgesinde can pazarı...Sağlık çalışanları çığın ortasında kaldı, 28 saatlik çalışmayla hastaneye ulaştırılan korona virüs hastası yoğun bakıma...
Son dakika haber! Lenf kanserine koronavirüs umudu
Tunceli'de mutasyona uğramış ilk Covid-19 vakası tespit edildi

 

[Hata Bildir]