Saç Dökülmesi Tedavisinde Yeni Bir Yöntem

Uzm.Dr. Hamid Aydın saç dökülmesinde yeni bir yöntem olan Botilismus toksini ile saç mezoterapisinden bahsediyor.

Saç Dökülmesi Tedavisinde Yeni Bir Yöntem

Saç dökülmesi tedavisinde kullanılan mezoterapi ile Botilismus toksininin birleştirilmesinden oluşan yeni bir tedavi yöntemi olan Botilismus toksini ile saç mezoterapisi, yeni bir uygulama tipidir.


Botilismus toksini ile saç mezoterapisini açmadan önce biraz saç mezoterapisinden bahsetmek lazım. Saç mezoterapisi; vitamin, mineral ve bir takım keratolitik ajanların özel bir cihaz yardımıyla saçlı deriye enjekte edilmesi esasına dayanır. Özel bir cihazı vardır. Ortalama 40 dakika sürer ve acısız bir uygulamadır. öncelikle saçlı deri ozonlanmış özel bir sıvı yardımıyla buhara tutulur ve gözenekleri açık hale getirilir.


Kanlanması artmış, yumuşamış, gözenekleri açılmış saçlı deri bu işlem sayesinde mezoterapi ilaçlarını almaya daha hazır haldedir. 15-20 dakika süren bu işlemden sonra saç mezoterapisi yapılır ki bu da yaklaşık 15-20 dakika sürer. Bunun ardından saçlı deri özel bir yağ karışımı ile sıvanır ve ilaçların o bölgede uzun bir süre kalması sağlanır. Normalde bir sonraki seansın bir hafta veya iki hafta sonra tekrarlanması lazımdır. Çünkü ilaçların sebep olduğu damar genişlemesi bir süre sonra ektisini kaybedecek ve damarlar eski haline dönecektir. Damar genişlemesi o bölgede kanlanmanın artması anlamına gelir.


Damarlar ne kadar genişler ve o şekilde geniş kalırsa kanlanma o kadar uzun sürecek, o bölge o kadar uzun süre beslenmiş olacak, bu sebeple saç köklerinin daha fazla vitamin, mineral ve keratolitik ajanları alması mümkün olmuş olacaktır. Ancak normal mezoterapide sağlanan bu etki kısa sürelidir ve bu sebeple aralıklı olarak tekrarlanması gerekmektedir ki saç dökülmesinde elde edilen sonuç kendini devam ettirebilsin. İşte Botilismus toksini ile saç mezoterapisi tam da bu sorunu çözme aşamasında devreye girmektedir.


Botilismus toksini ile saç mezoterapisi, elde edilen “saçların sağlıklı ve iyi hali”ni daha uzun bir zamana yayma görevini üstlenmiş oluyor. Saç dökülme sorunu yaşayan hastaların bu hastalık için kullandıkları ilaçlara uzun süre devam etme zarureti vardır. 18 yaşında iken başlayan ve 35 yaşlarına kadar riskin devam ettiği bu sorun, uzun süreli tedaviler, eğer bunlarla başarı sağlanamazsa saç ekimi ile durdurulabilmektedir. Saç dökülmesi sorununu durdurmak, engellemek için kullanılan ilaçlar yıllar boyu ve hemen hemen her gün kullanılması gerektiğinden bir süre sonra hastalarda tembelliğe, tedaviye direnç göstermeye, bıkkınlığa, yılgınlığa sebep olmakta ve hasta tedavisini yarım bırakmaktadır. Hasta yarım bıraktığı bu tedaviye bir süre sonra tekrar başlamakta ancak bir süre sonra bunu da yarım bırakmaktadır.


Bin bir umutla başlanan tedaviler tekrar tekrar kesintiye uğramaktadır. Her saç dökülmesi sorunu yaşayan erkek veya kadın hastanın geçmişi yukarda bahsettiğim yarım bırakılmış, başka tavsiyelerle başlanmış ancak sonuç alınamamış tedavi öyküleriyle doludur. Şampuan ve haftada bir veya iki kez kullanılacak kolay, pratik ev bakım kürleri hariç hemen hemen bütün tedavi protokollerini yukarıdaki akibet beklemektedir.


Botilismus toksini ile saç mezoterapisi de bir saç mezoterapisi yöntemidir ancak bu uygulamanın oluşturduğu damar genişlemesi yaklaşık 6 ay sürmektedir. Botilismus toksini ile saç mezoterapisinde iki işlem arasındaki süre bir hayli uzundur ve bu süre içinde hastanın uygun bir medikal şampuan kullanması haricinde bir mecburiyeti yoktur. Uygulama materyalinin içinde kasları felç eden bir toksin olan Botilismus olduğundan ötürü burada oluşan damar genişlemesi kaslar kendini toparlayıp eski haline gelinceye kadar yani yaklaşık 6-10 ay devam etmektedir. Temel mekanizma damarların kaslarının felç edilmesi ve bu sebeple oluşan damar genişlemesinin o bölgede bolca kanlanma sağlamasıdır.


Saç dökülmesi tedavisinde en önemli hususun o bölgenin kanlanması olduğunu söylemiştim. Saçın dökülmesinin beslenmesinin bozulması ile provake olduğunu bildiğimizden, işlemin tam tersine döndürülmesi mevcut sorunu ortadan kaldıracaktır. Yine benzer bir cihaz yardımıyla uygulanan Botilismus toksini, saçlara başka bir tedaviye ihtiyaç duymadan 6-10 ay bol vitamin ve mineralle beslenmesi imkanı sunmuş olacaktır. Bütün olumlu etkilerine rağmen yine de bu dönemde uygun bir şampuanla saçların yıkanması gerektiğini bir kere daha tekrarlamış olalım.


Bu yöntemin yeni olmasına rağmen özellikle çalışan bayanlar için saç dökülme sorununda çığır açacağı kanaatindeyim. Botilismus toksini ile saç mezoterapisinin avantajları arasında; kolay ve acısız bir işlem olması, etkinliğinin uzun sürmesi, başka bir tedaviye ihtiyaç duyulmaması, uygulama süresinin kısa olması gibi bir çok faktör sayılabilir. Bu artıları dolayısıyla kısa bir zaman zarfında hem hastalar hem de saç dökülme sorunu yaşayan hastalara reçete yazıp tedavi veren doktorlar tarafından benimseneceği kanaatindeyim.


Botilismus toksini ile saç mezoterapisinden fayda göremeyecek bir hasta çok büyük bir ihtimalle saç ekimi yaptırması gereken hastadır. Tabi ki bu işlem yani saç ekimi apayrı bir makalenin konusu olacak kadar geniştir.


Dr. Hamid AYDIN

2.12.2010 - 3124

Dr. Hamid Aydın


Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler İçin Tıklayınız.
İlgili Diğer Yazılar
Sık Yıkama, Saç Dökülmesini Artırabilir
Sık Yıkama, Saç Dökülmesini Artırabilir
Saç Ekimi Nasıl Olur?
Saç Ekimi Nasıl Olur?
Saç Dökülmesi Tedavisinde İlaç Tedavileri
Saç Dökülmesi Tedavisinde İlaç Tedavileri
Erkeklerin %60
Erkeklerin %60'ı Daha Fazla Saç İstiyor
Ünlü Yıldızlar Tuzla Güzelleşiyor!
Ünlü Yıldızlar Tuzla Güzelleşiyor!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]