Saçım Dökülüyor Ne Yapayım?

Uzm.Dr. Hamid Aydın saç dökülmesi durumlarında neler yapabileceğinizi siz okuyucuları ile paylaşıyor.

Saçım Dökülüyor Ne Yapayım?

Saç Sağlığı özel ilgi alanıma giriyor olması sebebiyle hastalarımdan en çok duyduğum soruları içerir ve bu yazımın bu sorulara cevap niteliğinde olacağını umuyorum.

Saçlarımız iki yılda bir tamamen dökülür ve yerlerine yenileri çıkar. Dolayısıyla öncelikle dökülmenin olağan sınırlar içinde olup olmadığından emin olmak lazımdır. Bunun tek yolu konusunda uzman bir hekime muayene olmaktır. Bazen sadece muayene ile dökülmenin mevsimsel olup olmadığı anlaşılabilirken çoğunlukla saç kökleri ve saçlı derinin yapısı hakkında bilgi verecek olan bir SAÇ ANALİZİ ile doktorun ihtiyaç duyacağı laboratuar tahlillerinin yapılması da gerekmektedir. Doktor muayene ve diğer verileri bir araya getirip hastası için bir tedavi planı çıkarır. Bu tedavi planı basitçe hastanın kullandığı şampuanın değiştirilmesinden başlayıp saç ekimine kadar birçok tedavi basamaklarını içermektedir.

Saçı Dökülen Herkes Paniklemeli ve Hemen Doktora Koşmalı mı?

Tabi ki hayır. Bazen saç dökülmesi bir haftalık kısa bir periyodu takiben kendiliğinden durur. Eylul-Ekim ayları ile Nisan-Mayıs ayları saç dökülmesi için mevsim geçişleri dolayısıyla en uygun aylardır. Bu dönemlerde olan dökülmeler çoğunlukla kendiliğinden iki hafta içinde durur. Eğer süre iki haftayı geçer ve basit bir ifadeyle günlük dökülen saç sayısı 100 ü ya da sabah yatağa dökülen saç teli sayısı 20 yi geçerse muayene olmakta fayda vardır.

Mevsimsel Saç Dökülmesi İçin Alınması Gereken Bir Tedbir Var mı?

Evde kullanılacak bakım kürleri ile çoğunlukla saçlar yeni mevsime hazırlanabilir. Hem kışa hem de yaza girerken yapılacak bu bakımlar saçların aynı zamanda 6 aylık bakımlarıdır. Badem yağı, susam yağı, lavanta yağı, ısırgan otu, çam terebentininden yapılan değişik terkipler saç dökülmesini engellemekte etkilidir.

Kullanılacak ürünlerin karışım oranlarının önemli olduğunu, eğer karışım bir ilaçsa mutlaka Sağlık Bakanlığı, kozmetik bir ürün ise Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış olması gerektiğini belirtmem gerekiyor. Dekspanthenol, Biotin, Çinko içeren kimi ilaçlar da evde kullanım için uygun seçeneklerdir. Son zamanlarda değişik formları çıkan ampüller doktor veya eczacı tavsiyesi ile evde kullanılabilecek tedavi seçenekleri arasında zikredilebilir. İstisnasız mevsimsel saç dökülmesi için atılması gereken ilk adım uygun bir dermatolojik şampuan kullanmaktır.

İyi Bir Şampuan Kullanmak Tek Başına Yeterli midir?

Değildir ama tek başına bu bile çok iyi bir başlangıçtır. Eğer ihtiyaç olursa şampuanla birlikte bu tedbirleri ev bakım kürleri ile zenginleştirmek mümkündür. Yurtdışından gelen ve doktorlar tarafından reçete edilen kimi şampuanlar son zamanlarda hem biz doktorlar hem hastalar için umut kaynağı haline gelmiştir.

Eğer Evdeki Bakım Kürleri Yeterli Gelmezse Ne Yapılmalıdır?

Klinik ve Hastane koşullarında uygulanabilecek kimi tedavi yöntemleri vardır. En kolay olan yöntem SAÇ TERMOTERAPİSİ’ dir. Bu yöntem öncelikle saçlı derinin gözeneklerini açma ve nefes aldırma işlemidir. Özel bir sıvı buharla saçlı deriye verilir ve uygulanacak saha ilaçları almaya hazır hale getirilir. Sonra özel bir takım ilaçlar yine özel yöntemlerle dökülmenin olduğu alandaki saç köklerine yedirilir. Bu işlem bazen haftada bir bazen iki kez uygulanır. İkinci uygulamadan sonra genellikle saçlar tedaviye yanıt verir ve saç dökülmesi kontrol altına alınır. Doktor uygulamasıdır ve kullanılacak tedavinin sıklığı dikkatli belirlenmelidir.

Saç Termoterapisi Kaç Seans Yapılmalıdır?

Mevsim geçişlerinde 2, saç dökülmesinin ileri aşamalarında haftada bir olmak üzere toplam 8 seans önerilir. Genç hastalar ve bayanlar için daha uygun bir seçenektir. Uygun bir dermatolojik şampuanla kombine edilirse etkisi daha da artmaktadır.

Saç Mezoterapisi Nedir?

Saç Termoterapisi’ nden farklı olarak yapılan işlem saçlı deriye değil direk bir iğne yardımıyla saç köklerine yapılır. Hazırlanan ilaç karışımı özel bir bilgisayar ve uygulama tabancası sayesinde saç köklerine zerkedilir. İşlem içerdiği ağrıkesiciler dolayısıyla ağrısızdır. Bir seans 45 dakika sürer ve 6-8 seans tekrarlanır. Saç dökülmesi üzerine etkili bir yöntemdir. Henüz saç ekimi aşamasına gelmemiş veya saç ekimi sonrası saçları güçlendirilmesi gereken gerek erkek gerekse bayan hastalara uygulanır.

Saç Ekimi Kimlere Yapılır?

Yukarıda bahsedilen tedavi yöntemlerinden fayda görmemiş veya doktor tarafından görmeyeceği varsayılan hastalara uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Lokal anestezi altında yapılır. FUE ve FUT denen iki ayrı yöntemden biri seçilir. FUE, konforlu ve daha az ağrılı bir işlem olması açısından daha fazla tercih edilir.

Halk arasında AMELİYATSIZ YÖNTEM olarak bilinir ve yaklaşık 5 saat kadar sürer. Hasta akabinde işinin başına dönebilir ama yine de en az bir günlük bir istirahat önerilir. Ekilen saçlar üçüncü aydan itibaren çıkmaya başlar, 6. Ayda yarısı çıkmış olur, tümünün çıkması 10-12 ay arasındadır. Uygun koşullar ve uzmanlar tarafından yapılırsa doğal ve yüz güldürücü sonuçları olan saç ekimi, özel ve teferruatlı bir konu olması sebebiyle başlı başına bir sonraki yazının konusu olacaktır.

Dr. Hamit Aydın

2.12.2010 - 3133

Dr. Hamid Aydın
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler İçin Tıklayınız.
İlgili Diğer Yazılar
Sık Yıkama, Saç Dökülmesini Artırabilir
Sık Yıkama, Saç Dökülmesini Artırabilir
Saç Ekimi Nasıl Olur?
Saç Ekimi Nasıl Olur?
Saç Dökülmesi Tedavisinde İlaç Tedavileri
Saç Dökülmesi Tedavisinde İlaç Tedavileri
Erkeklerin %60
Erkeklerin %60'ı Daha Fazla Saç İstiyor
Ünlü Yıldızlar Tuzla Güzelleşiyor!
Ünlü Yıldızlar Tuzla Güzelleşiyor!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]