Sağlıklı Beslenin Sağlıklı Uyuyun!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Tığlı; "Fazla yenilen bir yemeğin ardındaki dolu bir mide kadar, saatlarce aç kalmış boş bir mide de uykuyu olumsuz etkiler. Yenilen son öğün ile yatağa girme arasında belirli bir sürenin geçmesi gerekir." Dedi.

Sağlıklı Beslenin Sağlıklı Uyuyun!

Sağlıklı beslenmek ve rahat bir uyku geçirmek için uyumadan önce tükettiğimiz yiyeceklere ve içeceklere çok dikkat etmemiz gerekir.  

Uykumuzu etkileyen, besinler ve içeceklerin de dahil olduğu bir çok faktör vardır. Metabolizmanın çalışması gıda alımına bağlı olduğu gibi, sağlık açısından önemli bir yeri olan uykunun da alınan gıdaların niteliğiyle ilişkisi var. Bazı gıdalar uyuma sürecini kolaylaştırırken bazı gıdalar ise zorlaştırıyor. Kan basıncını ve nabzı düşüren kimi gıdalar metabolizmayı da yavaşlatarak uykuya yardımcı olurken, bazıları ise metabolizma ve beyin aktivitesini artırarak uykuyu zorlaştırıyor.

Alkol ve Kafeinli İçeceklerden Uzak Durun

Diyetisyen Merve Tığlı, Uyumadan önce midemizdeki gurultudan kurtulmak için yediğimiz ufacık besinler açlığımızı giderir ve rahat uyumamızı engellemez, ancak gece geç saatlerde ve büyük porsiyonlar şeklinde yemek tüketmek uykumuzu zorlaştıracağını ifade etti.

Rahat ve sağlıklı bir uyku geçirmek için kafeinli ve alkollü içeceklerden uzak durulması gerektiğini belirten Tığlı, rahat uyumak için sıcak süt, su veya kafeinsiz çay gibi içeceklere bağlı kalınmasını gerektiğini belirtti.

Sağlıklı Uyumak için Bunları Deneyin

Bazı besinler diğerlerine göre daha rahat uyumanızı sağlar. Uyku düzenleyici bir madde olan triptofan yorgunluğa neden olarak uyumanıza yardımcı olur. Vücudun seratonin üretmekte kullandığı bu madde beynin sinir trafiğini yavaşlatan bir nörotransmitterdir. Doğal triptofan içeren besinlere güzel bir örnek süttür. Ayrıca yoğurt, peynir gibi diğer süt ürünleri, ton balığı, kümes hayvanları, fasulye, tam tahıllı ürünler, ayçekirdeği, fıstık ezmesi , muz ve pirinç de triptofan içeren besinlerdir.

Diyetisyen Merve Tığlı, sağlıklı beslenmek ve iyi bir uyku için hangi ürünü nasıl almamız gerektiğini en ince detayları için anlattı. İşte sağlıklı uyumak için püf noktalar:

Süt:

İyi bir triptofan kaynağı olan sütteki kalsiyumun ve süt proteinin de vücut üzerinde yatıştırıcı bir etkisi vardır. Ilık süt ve 1 tatlı kaşığı kadar fıstık ezmesi rahat bir uykuya dalmanızı sağlar.

Yoğurt - Ayran:

Düşük yağlı bir yoğurt veya ayranda yine sütte olduğu gibi içerdiği triptofan ve kalsiyum sayesinde aralıksız bir uyku çekmeniz için birebirdir.

Kafeinsiz Çaylar:

Sabah çok erken kalkacaksınız, erkenden uyumak zorundasınız ama akşam yediğiniz o ağır yemekten sonra uyumakta zorlanıyor musunuz? Bu durumda istikamet doğru bitki çayları. Özellikle papatya, ve ıhlamur çayları size huzurlu bir uyku verecektir.

Muz:

Zengin triptofan, magnezyum ve potasyum içeriğiyle muz, kaslarınızı gevşetip sizi rahatlatıp derin bir uykuya dalmanızı sağlarken,uyku kalitenizi de artırır. Muzun uyku verici özelliği, beyindeki nörotransmiterler üzerideki etkisine bağlı olabilir.

Yulaf Ezmesi:

Çok miktarda tüketildiğinde yüksek lif içeriğiyle barsaklarınızı olumsuz etkileyebilecek yulaf ezmesi nin 3 kaşığını yarım bardak düşük yağlı sütle hazırlayıp üzerine bir de tarçınla karıştırırsanız değmeyin uykunuzun keyfine.

Tahıllı Ekmek ve Kümes Hayvanları:

Yorucu bir iş günün ardından akşam yemeğinde, serotonin salınması için, iki dilim tahıllı ekmek (kompleks karbonhidrat içerir) arasına koyacağınız bir parça ızgara veya haşlanmış hindi veya tavuk eti, hele bir de yanında ayran olursa erken uykunun habercisi olur.

Pirinç:

Akşam yemeğinde az yağ ile pişirilmiş pirinç pilavı ve yoğurt uyku için etkili olabilir.. Hafif beslenmek ve yatağınızın rahat olmasının sonucundaki güzel uykunun günün stresini üzerinizden atmasına izin verin.

Herkese iyi uykular...

29.03.2011 - 6065

Diyetisyen Merve Tığlı


Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler İçin Tıklayınız.
İlgili Diğer Yazılar
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
Uzmanından yazı fit geçirmek isteyenlere uyarı: Meyveyi ölçülü tüketin
Uzmanından yazı fit geçirmek isteyenlere uyarı: Meyveyi ölçülü tüketin
Organik yumurtayı ayırt etme yolları
Organik yumurtayı ayırt etme yolları
Süper besin cevizi tüketirken dikkat etmeniz gerekenler
Süper besin cevizi tüketirken dikkat etmeniz gerekenler
Kabak çekirdeğinin faydarı
Kabak çekirdeğinin faydarı
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]