Adet Ağrılarınızdan Doğru Beslenerek Kurtulun

Doğru beslenme ve uygulaması gayet kolay birkaç beslenme önerisi ile bu sıkıntıları azaltmak mümkündür.

Adet Ağrılarınızdan Doğru Beslenerek Kurtulun

Her ay menstruasyon dönemi öncesinde baş ağrıları, bel ağrıları, kabızlık, yorgunluk, halsizlik ve kendini yoğun stres altında hissetme birçok kadının ortak şikâyetleri arasında yer alır. Bu dönem öncesi hiç bitmeyen tatlı krizleri ve iştah artması da kadınların şikâyet ettiği diğer konulardır. Doğru beslenme ve uygulaması gayet kolay birkaç beslenme önerisi ile bu sıkıntıları azaltmak mümkündür.


Menstruasyon Dönemini Rahat Geçirmek İçin Öneriler  • Bu dönemde genelde daha fazla açlık hissedildiğinden dolayı, öğünleri birkaç parçaya ayırmak daha akıllıca olacaktır. Günde üç ana, üç ara öğün tüketmek, kan şekerinizi dengede tutarak sürekli açlık hissetmenizi engelleyecektir.

  • Ana ve ara öğünlerinizde kompleks karbonhidratlara yer vermeniz önemlidir. Makarna, pirinç, ekmek gibi tahıl ürünleri kompleks karbonhidrattan zengindir. Bu tür karbonhidratlar, kan şekerini daha yavaş yükseltir. Bu durumda sizin daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. Tam buğday ürünlerinden üretilen ekmek, kepekli makarna ve esmer pirinç; beyaz ekmek, beyaz pirinç ve normal makarnaya nazaran tokluk sağlamakta daha başarılıdırlar. Uzun süre sağlanan tokluk ile tatlı krizlerinden kurtulmanız mümkündür.

  • Yukarıdaki öneriyi uygulamanıza rağmen hala tatlı krizi yaşıyorsanız, ağır hamur tatlıları yerine sütlü veya meyveli tatlıları tercih edin. Zayıflamaya çalışan bayanlar için tatlı yeme dürtülerini kandırabilecek en güzel tercih sıcak çikolata içmek olacaktır.

  • Kabızlıktan kurtulmak için, sebze, meyve ve kurubaklagil tüketiminizi arttırın. Her gün yapacağınız yarım saatlik yürüyüşler ve içeceğiniz bol miktarda su kabızlığı yenmede en büyük destekçiniz olacaktır.

  • Yüksek yağ içeren cips, kızartma, bisküvi gibi ürünlerden bu dönemde biraz uzak kalmanız midenizin kendini rahat hissedebilmesi için önemlidir.

  • Her dönemde olduğu gibi, menstruasyon döneminizde de kalsiyum alımınıza dikkat etmelisiniz. Kemik sağlığı açısından büyük önem taşıyan bu mineral, daha ileriki yaşlarınızda ortaya çıkabilecek olan kemik hastalıklarının engellenmesinde önemlidir. Her gün üç porsiyon süt ve süt ürünleri tüketmeye gayret edin. Süt ürünleri olarak kaymak ve kremaları tercih etmemeniz daha olumludur. Yarım yağlı ve yağsız süt ürünlerinin, yağlı süt ürünlerine göre daha fazla kalsiyum içerdiğini unutmayın.

  • Bu dönemde şişkinlik hissedilmesinin bir nedeni de, vücudun su tutmasıdır. Bu nedenle vücutta su tutulumunu arttırabilecek olan; salamura besinler, turşu ve konserveler gibi tuz içeriği yüksek besinlerden bu dönemde uzak durmalısınız.

  • Çay, kahve ve alkol tüketiminizi sınırlandırın. Bu içecekler içerdikleri kafein ve alkol nedeni ile kendinizi daha stresli hissetmenize ve derinizin daha duyarlı olmasına sebep olabilir. Günde üç bardak çay ve kahveyi, iki ünite alkolü (750 ml bira veya 2 kadeh şarap) aşmamaya özen gösterin.

  • Menstruasyon döneminde vücuttan demir kaybı olduğu için, her gün iki veya üç köfte kadar ızgara kırmızı eti sofranızdan eksik etmeyin. Eğer demir anemisi değilseniz ve kanınızdaki demir miktarı yeterli ise, demir hapları kullanmaktan kaçının. Vücuda alınan fazla demirinde çeşitli sağlık sorunlarına yol açacağını unutmayın.


Sağlıklı günler dilerim…

26.11.2006 tarihinde Eskişehir Anadolu Gazetesi'nde yayınlanmıştır.

31.12.2008 - 830

Diyetisyen Gizem Tutar


Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler İçin Tıklayınız.
İlgili Diğer Yazılar
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
İlaç kullanırken tüketilen besinlere dikkat
İlaç kullanırken tüketilen besinlere dikkat
Genital bölgedeki bu problemlerin çözümleri var!
Genital bölgedeki bu problemlerin çözümleri var!
Yazın tüketilen içeceklere dikkat: Aşırı sıcak vücutta elektrolit kaybına yol açıyor
Yazın tüketilen içeceklere dikkat: Aşırı sıcak vücutta elektrolit kaybına yol açıyor
Diyabet hastalarına dondurma yerken porsiyon uyarısı
Diyabet hastalarına dondurma yerken porsiyon uyarısı
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]