Hipotroid Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Aktivitesi az olan bir tiroid bezi hipotroidizme yol açar. Hipotiroidizmde vücudun normal fonksiyon hızı , yani bazal metabolizma yavaşlamıştır. Tiroid hormonunun azlığı vücudun yavaşlamasına yol açar ve hastayı fiziki ve zihinsel yönden tembel durumda bırakır.

Hipotroid Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hipotroid Nedir?

Hipotiroid genelikle tiroid bezinin iltihaplanması (tiroidit) nedeniyle ortaya çıkar. Antikorlar tiroid dokularını tahrip eder ve böylece bezeler yeterince hormon salgılıyamaz. Hormon salgılamasının azalmasından tiroid amaliyatı ve hipertiroide (tiroidin aşırı çalışması) karşı kulanılan ilaçlar bezenin yetersiz hormon salgılamasına neden olur. Hipotiroidin oluşmasında bir diğer önemli sebepte hipofiz bezesinin yeterince yönlendirme hormonu salgılamamasıda aynı şekilde hipotiroide sebep olur.

Hipotroidizmde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Troid  ;dengesiz ve yetersiz beslenme,suyun içindeki florür ,aşırı doymamış yağ tüketimi, sedanter yaşam , hareketsizlik, sebze ve meyvelerdeki pestisitler, ilaç kalıntıları,x-ray ışınlarına maruz kalmak,alkol ve bir takım ilaçlardan etkilenebilir.

Hipotroid Hastaları Hangi Besinleri Bol Tüketmeli? Hangilerinden Uzak Durmalıdır?

1.Düzenli olarak   taze yada kuru kayısı,gün kurusu kayısı, hurma,yumurta sarısı, pekmez, maydanoz,maydonoz suyu, patates, kuru yada taze mürdüm eriği,tam tahıl,balık,tavuk,süt ürünleri ve peynir tüketin.

2.Brokoli, Brüksel lahanası ,beyaz,kara lahana,şeftali,armut,turp,ıspanak,pazı ve şalgama  beslenme programınızda daha az yer verin. Eğer  hipotroid semptomlarınız arttıysa yada ileri düzeyde   ise  bu yiyecekleri tamamen diyetinizden çıkartın.

3.Rafine edilmiş besinlerden  (beyaz un,şeker ) uzak durun.

4. Florür   (diş macunları ve musluk suyunda mevcuttur.) ve klordan (musluk suyunda mevcuttur.)  sakının.Klor ve florür troid bezlerindeki iyot reseptörlerini bloke eder  ve hormon seviyeleri düşürür.

5.Troid ilaçları diğer ilaç ve besinlerle etkileşime girebileceği için  mutlaka  aç karnına  yada doktorunuzun önereceği şekilde kullanın.

6.Kelp (esmer su yosunu)  iyi bir iyot kaynağıdır.İyot,troid hormonunun temel  maddesidir.

7.B vitamin kompleksi  hücre yenilenmesi ve hücresel enerji üretimi,sindirim  sistemi ,immun fomksiyonlar ve troid fonksiyonları için gereklidir. Diyetinizde her besin grubundan almanız çok önemlidir. Özellikle tam tahıllar, kurubaklagiller, yağsız hayvansal ürünleri dengeli bir şekilde tüketmek gereklidir. Yetersizliği görülen durumlarda doktor yada beslenme uzmanınıza danışarak  B Vitamin kompleksi kullanın.

8.Yeşil çay antiinflamuar ve antikanserojen  besindir ve iyi bir metabolizma hızlandırıcıdır. Hergün 3 fincan şekersiz  limonlu yeşil çay tüketin.

9.Metabolizmayı hızlandırmanın  ispatlanmış en iyi yolu az ve sık beslenmektir. 2,5-3 saat ara ile küçük,kalorisi düşük  öğünler tüketin.  Öğün atlamayın. Yemek yemek için çok acıkmayı beklemeyin.

11.Bol su için. Musluk sularını kullanmayın. Tükettiğiniz suyun kalitesine ve içeriğine dikkat edin.

24.5.2010 - 1084

Diyetisyen Bahar Demirkıran
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler İçin Tıklayınız.
Hipotroid Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalıdır? Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Emine Avcılar dedi ki;
2.4.2011

Hatice Yeter Atak dedi ki;
15.7.2010

İlgili Diğer Yazılar
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
Oruç Tutmanın Saymakla Bitmeyen Faydaları
Oruç Tutmanın Saymakla Bitmeyen Faydaları
Uzmanlardan Ramazanda Kuru Baklagil Tüketin Uyarısı
Uzmanlardan Ramazanda Kuru Baklagil Tüketin Uyarısı
Bitter Çikolata Strese İyi Geliyor
Bitter Çikolata Strese İyi Geliyor
Çiğ Tavuktaki Beyaz Çizgilere Dikkat!
Çiğ Tavuktaki Beyaz Çizgilere Dikkat!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]