Zayıflamak Uğruna Sağlığınızdan Olmayın

Sağlıklı beslenmeyle ilgili yapılan yanlışlar nelerdir. Zayıflamak için sağlığınızı riske atmayın.

Zayıflamak Uğruna Sağlığınızdan Olmayın

Günümüzde bütün dünyayı açlıktan daha fazla tehdit eden bir durum var ki, o da obezite. Özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, besin endüstrisinin gelişmesi ve besine ulaşmanın kolaylaşması ile birlikte hızla artan bu kronik hastalık, yaşam süremizi kısaltmakla kalmıyor, yaşam kalitemizi düşürüyor ve kalp, şeker, tansiyon ve kanser gibi birçok hastalığa da davetiye çıkartıyor. Sağlığını korumak için ya da sadece fiziksel görünüşü için kilo vermeye çalışanların, bazı yazılı ve görsel basın organlarının yanlış yönlendirmesi ile sağlıklarını tehdit eden veya hiç işe yaramayan yöntemleri uyguladıkları biliniyor. Aşağıdaki yöntemlerden birini ya da daha fazlasını uyguluyorsanız, en kısa sürede vazgeçmeniz ve kilo vermek için bir beslenme ve diyet uzmanından yardım almanız sağlığınız açısından daha olumlu olacaktır.


Başka Birinin Zayıflama Diyetini Uyguluyorsanız


Herhangi bir özel eşyanız gibi diyetiniz de kendinize özel olmalıdır. Özellikle zayıflama diyetlerinde günlük harcanan enerji miktarı önem taşır ve bu harcama sadece beslenme uzmanlarınca hesaplanabilir. Başkasını zayıflatan bir diyetin sizi de zayıflatacağının garantisi yoktur. Ayrıca, başkası için düzenlenmiş bir diyeti uzun süre sürdürmeniz mümkün olmayabilir. Çünkü herkesin farklı beslenme alışkanlıkları ve öğün düzenleri vardır.


Açlık Diyeti Ya da Şok Zayıflama Diyetleri Uyguluyorsanız


Bu tür diyetler hızlı kilo vermenizi daha sonra da hızlı kilo almanızı sağlarlar. Üç günde beş kilo verdiren diyetler, dördüncü günden sonra size verdiğiniz kilonun 2–3 katı olarak geri dönebilir. Vücudunuzun enerji harcamasını azaltan yani metabolik hızınızı düşürmekten başka hiçbir işe yaramayan bu diyetleri uygulamanız, bundan sonraki yıllarda zayıflamak için daha çok uğraşacağınız ve daha az miktarda besin tüketmek zorunda kalacağınız anlamına gelir. Bu tür diyetlerin, sindirim problemlerine, kansızlığa hatta ani kalp durmasına bile neden olabileceğini unutmayın. Ayrıca sonsuza kadar lahana çorbası içerek yaşayamazsınız.


Hiç Karbonhidrat İçermeyen Bir Zayıflama Diyeti Uyguluyorsanız


Günde 50 gramdan (günde 3,5 ince dilim ekmekten daha az) daha az karbonhidrat içeren bir diyet uyguluyorsanız, sağlığınız tehlikede olabilir. Vücudun esas enerji kaynağı olan karbonhidratların sınırlı alınması veya hiç alınmaması, vücutta keton cisimciği sentezini uyarır. Bu duruma ketosiz denir ve düzeltilmemesi sonucunda komaya kadar gidebilir. Ayrıca sınırlı miktarda karbonhidrat içeren diyetler yağ ve proteinden zengindirler. Bu da kalp ve damar sağlığını tehdit eden bir durumdur.


Sabahları Aç Karına Limonlu Ilık Su İçmenin İşe Yaradığına İnanıyorsanız


Yapılan bu uygulamanın barsak faaliyetlerini arttırdığı ve güne rahat başlamanızı sağladığı doğru fakat zayıflama üzerinde hiçbir etkisi olmadığı da bir gerçek. Limonun içinde bulunan sitrik asit diğer birçok meyve de bulunur ve kilo vermek üzerinde hiçbir etkisi yoktur.


Karbonhidratları Proteinlerle Karıştırmadan Tükettiğinize İnanıyorsanız


Birçok insan, karbonhidratların proteinlerle birlikte tüketildiğinde kilo aldırdığına inanır. Fakat böyle bir bilimsel gerçek yoktur. Ayrıca, peynirli makarnadan, kıymalı börekten uzak durmak ya da aynı öğünde kuru fasulye ve pilavı bir arada tüketmemek, karbonhidrat ve proteinleri birbirinden ayırmaya yetmez. Siz ne kadar çaba gösterirseniz gösterin, birçok besin kendi kimyasal yapısında karbonhidrat ve proteinleri bir arada içerir. Yani böyle bir uygulama sadece görünen karbonhidrat ve proteinleri ayırmak anlamına gelmektedir. Tek çeşit beslenmenin, uzun vadede sağlık sorunlarına neden olabileceğini unutmayın…


Tek Çeşit Besin Tüketerek Zayıflamaya Çalışıyorsanız


Sadece elma, kabak veya lahana yiyerek zayıflamanız mümkündür fakat bu diyeti bıraktığınız gibi de kilo alacağınız bir gerçektir. Tek çeşit beslenme, uzun vadede vitamin ve mineral yetersizliğine bağlı hastalıkları ortaya çıkarır.


Hiç Yağ Yemeden Zayıflayanlardansanız


Uzun vadede sağlığı olumsuz etkileyebilecek diğer bir diyet türü yağ içermeyen diyetlerdir. Hiç yağ ve yağlı besin tüketmeden zayıflamaya çalışıyorsanız (ki bu sadece meyve ve çiğ sebze tüketmek anlamına gelir), yağları hayatınızdan çıkardığınızdan dolayı değil, günlük enerji alımınız sınırlandığından dolayı kilo veriyorsunuz demektir. Beyin ve kalp sağlığı için özellikle gerekli olan, bazı yağ asitleri vücudumuzda sentez edilemezler ve besinlerle alınması zorunludur. Ayrıca, A,D,E ve K vitaminlerinin vücutta kullanılması için yağlar gereklidir. Sağlıklı bir zayıflamanın gelecekte sağlıklı olacağınız anlamına geldiğini unutmayın ve bir uzmandan yardım alın…


Sağlıklı günler dilerim…

15.10.2006 tarihinde Eskişehir Anadolu Gazetesi'nde yayınlanmıştır.

31.12.2008 - 831

Diyetisyen Gizem Tutar


Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler İçin Tıklayınız.
İlgili Diğer Yazılar
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
İlaç kullanırken tüketilen besinlere dikkat
İlaç kullanırken tüketilen besinlere dikkat
Yazın tüketilen içeceklere dikkat: Aşırı sıcak vücutta elektrolit kaybına yol açıyor
Yazın tüketilen içeceklere dikkat: Aşırı sıcak vücutta elektrolit kaybına yol açıyor
Diyabet hastalarına dondurma yerken porsiyon uyarısı
Diyabet hastalarına dondurma yerken porsiyon uyarısı
Aç kalarak kilo vermeye çalışmak hastalıklara davetiye çıkarıyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]